Mnoga djeca sa akutnom limfoblastnom leukemijom (ALL) imaju dobar ishod svoje bolesti. Posle dve godine hemoterapije, 9 od 10 dece je izlečeno. Ali neka djeca imaju agresivniji oblik bolesti. Na primer, deca sa takozvanom Ikaros promenom u DNK ćelija leukemije imaju veći rizik da se njihova bolest vrati nakon lečenja. U cilju poboljšanja šansi za preživljavanje i kvaliteta života sve dece obolele od leukemije, protokol lečenja se tokom godina kontinuirano prilagođavao, na osnovu najnovijih naučnih saznanja.
Ove subote, prof. dr Rob Pieters, medicinski direktor i pedijatrijski onkolog u Centru Princess Makima za pedijatrijsku onkologiju u Holandiji, predstaviće rezultate protokola lečenja ALL-11 na godišnjoj konferenciji Američkog društva za hematologiju (ASH). ). Holandski istraživači su razmotrili korist od prilagođenog tretmana u specifičnim grupama dece sa leukemijom, uključujući decu sa Ikaros abnormalnošću. Više od 800 dece u Holandiji lečeno je ovim protokolom u periodu od aprila 2012. do jula 2020.
Trostruko manji rizik od recidiva
Djeca sa Ikaros leukemijom su dobila dodatnu godinu hemoterapije u „fazi održavanja“ pored prve dve godine lečenja. Ova promjena je smanjila rizik da se njihov rak ponovo vrati za tri puta: to se desilo kod samo 9% njih, u poređenju sa 26% djece u prethodnom protokolu lečenja.
87% djece sa Ikaros leukemijom preživelo je bolest pet godina bez povratka raka, što je poboljšanje u odnosu na 72% u prethodnom protokolu. Zbog dodatne godine hemoterapije, ova grupa dece je imala nešto veći rizik od infekcije, ali su se one mogle lečiti. Produžena terapija nije dovela do dodatnih neželjenih efekata.
Analiza podataka za svu decu sa ALL, bez obzira na podtip, pokazala je da se petogodišnja stopa preživljavanja postepeno poboljšavala u poslednjih 30 godina sa 80% na 94% prema ALL-11 protokolu.
Bezbjedno smanjenje tretmana
U protokolu ALL-11, lekari i istraživači su takođe razmatrali prednosti manje intenzivnog plana lečenja za tri grupe dece. Ovo je uključivalo decu sa promenom DNK u ćelijama leukemije koja je povezana sa veoma visokim šansama za oporavak, i decu sa Daunovim sindromom koja doživljavaju teže neželjene efekte.
Ova djeca su primala lečenje bez ili sa nižom dozom antraciklina, vrste leka za leukemiju koji povećava rizik od oštećenja srca i infekcija. Smanjeni tretman se pokazao uspešnim: deca su imala iste ili čak veće šanse za preživljavanje, dok im se kvalitet života poboljšao zbog manjeg rizika od infekcija i oštećenja srca.
Globalno, postoji veliko interesovanje za holandsko istraživanje jer je bilo nejasno kako poboljšati terapiju za decu sa Ikaros leukemijom. Rezultati su sada prvi put predstavljeni na najvećoj konferenciji o raku krvi i mogli bi da dovedu do promena u protokolima liječenja ove djece širom svjeta.
Prof. dr Monik den Bur, medicinski biolog i vođa grupe u Centru za pedijatrijsku onkologiju Princeza Maksima, odigrala je važnu ulogu u adaptiranoj terapiji dece sa promenom gena Ikaros. Ona kaže: „Ikaros mutacija je prvi put otkrivena pre oko 15 godina kod dece obolele od leukemije koja su imala lošu prognozu, delom zahvaljujući pojavi novih DNK tehnologija. Videli smo da se rak vratio kod mnoge od ove dece ubrzo nakon završetka dvogodišnjeg plana lečenja. Veoma sam ponosan što su naši laboratorijski nalazi sada našli put do klinike i mogu napraviti tako veliku razliku za decu sa leukemijom.“
Prof. dr Rob Pieters, pedijatar onkolog i medicinski direktor Centra za pedijatrijsku onkologiju Princess Makima, vodio je kliničku studiju i predstaviće rezultate na godišnjem sastanku Američkog društva za hematologiju. On kaže: „Stopa petogodišnjeg preživljavanja dece sa akutnom limfoblastnom leukemijom se enormno povećala od 1960-ih, sa nula na 94%, ali su poslednji koraci najteži. Sada smo korak bliže izlečenju sve dece sa ALL Takođe smo u velikoj meri uspeli da uklonimo lek koji predstavlja rizik od oštećenja srca iz lečenja dece sa manje agresivnim oblikom bolesti. Najnoviji rezultati za decu obolelu od leukemije se stoga savršeno uklapaju u našu misiju: izlečiti više djece sa rakom, sa manje neželjenih efekata.“