Lajmska bolest je u porastu, ali možda postoji nada u novoj vakcini

Lajmska bolest je u porastu, ali možda postoji nada u novoj vakcini

Valneva, francuski proizvođač vakcina, i Pfizer rekli su u četvrtak u nastavku bezbednosnog ispitivanja faze 2 da je kandidat ove kompanije za vakcinu protiv lajmske bolesti proizveo trajni imunitet.

Faza 2 ispitivanja je završena u aprilu, a šest meseci kasnije, kompanije su proverile nivoe antitela kod dece i odraslih koji su primili dve ili tri injekcije vakcine.

Kompanije su otkrile da su nivoi antitela ostali viši u grupi sa tri injekcije u poređenju sa grupom sa dva injekcija.

Iako su ovi nivoi antitela vremenom opali, oni su ukazivali na određeni nivo trajne zaštite od lajmske bolesti. Kompanije nisu prijavile nikakve ozbiljne neželjene efekte ili bezbednosne probleme i sada su usred faze 3 kliničkih ispitivanja.

Lajmska bolest je bakterijska bolest koja se širi ubodom krpelja. Karakteristični simptom je osip koji podseća na oko oko ugriza, ali simptomi mogu uključivati i groznicu, mrzlicu, bolove u zglobovima i glavobolju.

Ako se ne leči brzo, može izazvati karditis – oticanje srca – ili artritis. Neki ljudi mogu nastaviti da imaju simptome dugo vremena nakon tretmana, stanje koje se naziva sindrom lajmske bolesti nakon tretmana.

Već postoji jedna vakcina za lajmsku bolest koju je odobrila američka administracija za hranu i lekove. GSK – tada nazvan SmithKline Beecham – napravio je lajmsku vakcinu koju je odobrila FDA 1998. Pod nazivom Limerik, bila je oko 75 posto efikasna u prevenciji Lajma nakon tri injekcije.

Ali u to vreme, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti retko su preporučivali vakcinu jer se smatralo da je bolest lako izlečiva u ranim fazama.

Pored toga, pacijenti nisu bili voljni da uzimaju vakcinu jer su smatrali da je raspored doziranja nezgodan, a nije odobrena za decu jer nije testirana u toj populaciji.

Uklonjen je sa tržišta 2002. godine nakon što su pacijenti rekli da izaziva ozbiljne neželjene efekte poput artritisa i podneli su grupnu tužbu.

CDC i FDA nisu pronašli obrazac sa vakcinom koji izaziva ove reakcije, ali ovo nije spasilo Limeriks. Prodaja je tako dramatično pala da je GSK povukao lek sa tržišta.

Valneva i Pfizer se nadaju da će nova lajmska vakcina dobiti bolji prijem u javnosti. Ako rezultati studije faze 3 budu pozitivni, kompanije imaju za cilj da dobiju odobrenje FDA za vakcinu 2025. godine.

Lajmska bolest je postala mnogo veća zabrinutost od 2002. Prema CDC-u, svake godine se prijavi oko 30.000 slučajeva, mada agencija kaže da je to verovatno niže od pravog broja slučajeva zbog nedovoljnog broja slučajeva. Ovo se poredi sa oko 24.000 slučajeva prijavljenih 2002. godine.

Studija koja koristi podatke o privatnim potraživanjima iz osiguranja procenjuje da je oko 476.000 pacijenata dijagnostikovano i lečeno od Lajmske bolesti između 2010. i 2018.

U 2022. godini, studija je procijenila da je 15 posto svjetske populacije u nekom trenutku svog života oboljelo od lajmske bolesti.

Jedna teorija za povećanje prevalencije Lajma na severoistoku Amerike uključuje porast neuređenih šuma, što dovodi do više određene vrste miša koji je odličan rezervoar za bakterije koje izazivaju Lajm.

Pored toga, klimatska kriza proširuje opseg krpelja koje nose bolesti, jer toplije temperature mogu ubrzati životni ciklus krpelja i učiniti zime sposobnijim za preživljavanje.