Predviđa se da će Indija postati treća po veličini svjetska ekonomija do kraja decenije iza SAD i Kine, objavio je CNBC ove nedjelje pozivajući se na prognoze dve velike institucije.
Izgledi S&P Globala zasnivaju se na prognozi da će nominalni rast bruto domaćeg proizvoda u proseku iznositi 6,3% do 2030. godine, dok Morgan Stanlei očekuje da će se indijski BDP više nego udvostručiti u odnosu na sadašnje nivoe do 2031. godine.
„Indija ima uslove za ekonomski procvat podstaknut ofšoringom, ulaganjem u proizvodnju, energetskom tranzicijom i naprednom digitalnom infrastrukturom zemlje“, napisali su analitičari Morgan Stanleia u izveštaju. „Ovi pokretači će učiniti [Indiju] trećom po veličini svjetskom ekonomijom i berzom prije kraja decenije.
Ova južnoazijska nacija je zabelježila rast od 6,3% u odnosu na isti period prošle godine u kvartalu od jula do septembra, dok je kvartal od aprila do juna obeležen snažnim rastom od 13,5% u odnosu na pre godinu dana. Ekspanziju je podstakla snažna domaća tražnja u uslužnom sektoru. Prijavljeni međugodišnji rast u tri meseca do juna 2021. iznosio je rekordnih 20,1%.
Prema analitičarima S&P-a, indijska ekonomija će nastaviti da raste, zahvaljujući politici trgovinske i finansijske liberalizacije, reformi tržišta rada, ulaganjima u infrastrukturu i ljudski kapital.
Eksperti su istakli želju vlade da postane središte stranih investitora i proizvodna moć, rekavši da je glavni alat za postizanje tog cilja Šema podsticaja vezana za proizvodnju (PLIS), čiji je cilj podsticanje proizvodnje i izvoza. Program je uveden 2020. godine i nudi podsticaje domaćim i stranim investitorima u vidu poreskih olakšica i odobrenja dozvola, između ostalih podsticaja.
„Veoma je verovatno da se vlada oslanja na PLIS kao na alat da indijsku ekonomiju učini više vođenom izvozom i više međusobno povezanim u globalnim lancima snabdevanja“, navodi se u izveštaju S&P.