Ukrajina zahtjeva avione i rakete

Ukrajina zahtjeva avione i rakete

Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski pozvao je zapadne zemlje da isporuče borbene avione i dalekometnu municiju, pozivajući na još naoružanja samo nekoliko sati nakon što su se SAD i Nemačka složile da pošalju teške borbene tenkove.

Govoreći u video obraćanju u sredu, Zelenski je zahvalio svojim nemačkim i američkim kolegama na njihovoj odluci da pošalju tenkove, ali je brzo prešao na potrebu Ukrajine za dodatnim naoružanjem.

„Takođe moramo da otvorimo isporuke raketa dugog dometa Ukrajini, važno je – moramo da proširimo našu saradnju u artiljeriji“, rekao je on, dodajući da su njegovoj zemlji potrebni i borbeni avioni i da su „brzina i obim sada ključni“.

Odluka Vašingtona da pošalje 31 tenk Abrams prekinula je ćorsokak sa Berlinom, koji je odbio da pošalje sopstvene tenkove Leopard 2 ili dozvoli saveznicima da ih ponovo izvezu u Kijev osim ako Sjedinjene Države ne slede njihov primer. Ukrajinski zvaničnici su se dugo zalagali za teže oklope, posebno M1 Abrams, između ostalih naprednih sistema naoružanja sa Zapada.

Visoki savjetnik Zelenskog, Mihail Podoljak, rekao je za Telegraf u sredu da očekuje da će ukrajinski pokrovitelji na kraju obezbediti rakete dugog dometa, tvrdeći da će one biti „deo pregovaračkog procesa“ za sledeću isporuku oružja Kijevu.

„Trenutno vidimo oštru promenu raspoloženja među političkim elitama evropskih zemalja, koje shvataju da moramo da prebacimo svu opremu, uključujući i oklopna vozila“, rekao je on. „I mi ćemo, siguran sam, bez sumnje postići dogovor o raketama dugog dometa.

Savetnik je dodao da će „samo ove rakete omogućiti da se uništi skoro celokupna infrastruktura ruske pozadinske armije“.

Pozivajući se na neimenovane izvore, Telegraf je izvestio da vlada Velike Britanije „nije isključila“ rakete većeg dometa, ali trenutno nema planove da ih isporuči. Vašington je ranije odbio ukrajinske zahteve za rakete zemlja-zemlja ATACMS, koje imaju domet od oko 190 milja (305 km), iako je nejasno da li bi to, kao i odluka M1 Abrams, moglo biti podložno promenama.

Moskva je više puta pozivala zapadne zemlje da zaustave dotok oružja u Ukrajinu, rekavši da će to oružje samo produžiti sukob i učiniti nemogućim sporazumno rešenje. Ruski ambasador u SAD Anatolij Antonov osudio je predstojeće isporuke tenkova kao „još jednu očiglednu provokaciju“, insistirajući da će ruske snage „uništiti“ hardver.