Nakon bitke u sniježnoj zapadnoj regiji Rusije, Kursku, ukrajinske specijalne snage pregledale su tijela više od desetak ubijenih sjevernokorejskih neprijateljskih vojnika ove nedjelje.
Među njima su pronašli jednog živog. Međutim, dok su mu prilazili, on je aktivirao granatu i raznio se, prema opisu borbe objavljenom na društvenim mrežama od strane Ukrajinskih snaga za specijalne operacije.
Snage su navele da su njihovi vojnici prošli bez povreda od eksplozije. Agencija Rojters nije mogla nezavisno da potvrdi incident.
Ali ovo je dio rastućih dokaza sa bojnog polja, obaveštajnih izvještaja i svjedočenja prebjeglih vojnika da neki sjevernokorejski vojnici pribjegavaju ekstremnim mjerama dok podržavaju trogodišnji rat Rusije protiv Ukrajine.
„Samodetonacije i samoubistva: to je stvarnost Sjeverne Koreje,“ rekao je Kim, 32-godišnji bivši sjevernokorejski vojnik koji je prebjegao na jug 2022. godine, tražeći da se identifikuje samo prezimenom zbog straha od odmazde prema njegovoj porodici koja je ostala na sjeveru.
„Ovi vojnici koji su napustili dom da bi se borili tamo su ispranih mozgova i istinski spremni da se žrtvuju za Kim Džong Una“, dodao je, misleći na povučenog lidera Sjeverne Koreje.
Kim, kojeg je Rojters upoznao preko grupe za ljudska prava NK Imprisonment Victims’ Family Association sa sjedištem u Seulu, rekao je da je radio za sjevernokorejsku vojsku u Rusiji oko sedam godina do 2021. na građevinskim projektima za zaradu stranog novca za režim.
Ukrajinske i zapadne procjene navode da je Pjongjang rasporedio oko 11.000 vojnika da podrže ruske snage u zapadnoj ruskoj regiji Kursk, koju je Ukrajina zauzela u iznenadnom upadu prošle godine. Više od 3.000 vojnika je ubijeno ili ranjeno, prema Kijevu.
Misija Sjeverne Koreje pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Moskva i Pjongjang su u početku odbacili izvještaje o raspoređivanju sjevernokorejskih trupa kao „lažne vijesti“. Međutim, ruski predsjednik Vladimir Putin nije porekao prisustvo sjevernokorejskih vojnika u Rusiji u oktobru, a sjevernokorejski zvaničnik je rekao da bi svako takvo raspoređivanje bilo zakonito.
Ukrajina je ove nedjelje objavila video snimke za koje tvrdi da prikazuju dvojicu zarobljenih sjevernokorejskih vojnika. Jedan od vojnika izrazio je želju da ostane u Ukrajini, dok je drugi želio povratak u Sjevernu Koreju, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Raspoređivanje Sjeverne Koreje u Rusiji predstavlja njen prvi veliki angažman u ratu od Korejskog rata 1950-53. godine. Sjeverna Koreja je navodno poslala manji kontingent u Vijetnamski rat i građanski sukob u Siriji.
Sjedinjene Države su upozorile da će iskustvo u Rusiji učiniti Sjevernu Koreju „sposobnijom za vođenje rata protiv svojih susjeda“.
Lider Sjeverne Koreje Kim je ranije hvalio svoju vojsku kao „najjaču na svijetu“, prema državnim medijima. Propagandni video snimci koje je režim objavio 2023. godine prikazivali su gole vojnike kako trče kroz sniježna polja, skaču u zaleđena jezera i udaraju blokove leda tokom zimskog treninga.
Međutim, južnokorejski poslanik, informisan od strane nacionalne obavještajne agencije, rekao je da broj ranjenih i poginulih sjevernokorejskih vojnika na bojištu ukazuje na to da nisu pripremljeni za moderni rat, poput napada dronovima, i da ih Rusija možda koristi kao „topovsko meso“.
Još zabrinjavajuće, postoje znakovi da su ti vojnici dobili instrukcije da počine samoubistvo, rekao je.
„Nedavno je potvrđeno da je jedan sjevernokorejski vojnik bio u opasnosti da ga zarobi ukrajinska vojska, pa je uzviknuo ‘Za generala Kim Džong Una’ i izvadio granatu da se raznese, ali je ubijen,“ rekao je Li Seong-Kveun, član obavještajnog odbora južnokorejskog parlamenta.
Memorandumi pronađeni kod ubijenih sjevernokorejskih vojnika takođe pokazuju da su sjevernokorejske vlasti naglašavale samouništenje i samoubistvo prije zarobljavanja, dodao je.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u nedjelju da je Kijev spreman da preda zarobljene sjevernokorejske vojnike njihovom lideru Kim Džong Unu, ukoliko on može posredovati u razmjeni za Ukrajince zarobljene u Rusiji.
Za neke sjevernokorejske vojnike, međutim, zarobljavanje i povratak u Pjongjang smatra se sudbinom gorom od smrti, rekao je Kim, sjevernokorejski prebjeg i bivši vojnik.
„Postati ratni zarobljenik znači izdaju. Biti zarobljen znači da ste izdajnik. Ostavite posljednji metak, to je ono što učimo u vojsci,“ rekao je.