Rusko vojno prisustvo u Siriji trebalo bi da postane trajno, sugerisao je predsednik Bašar Asad u intervjuu novinskoj agenciji RIA u četvrtak nakon sastanka sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom u Moskvi dan ranije.
Asad je rekao da bi pozdravio sve predloge Rusije za uspostavljanje novih vojnih baza i povećanje broja trupa u zemlji, dodajući da je prisustvo Moskve u Siriji „dobra stvar“ i da ne mora da bude privremeno ili ograničeno samo na borbu protiv terorizma.
„Rat protiv terorizma je današnja tema, ali je privremena“, rekao je Asad i dodao da „vojno prisustvo Rusije u bilo kojoj zemlji ne bi trebalo da se zasniva ni na čemu privremenom“.
Umesto toga, sirijski lider je istakao da je reč o „međunarodnoj ravnoteži“ i da je prisustvo Rusije u Siriji „važno u smislu ravnoteže snaga u svetu kao zemlji koja se nalazi na Sredozemnom moru“.
On je dodao da, po njegovom mišljenju, danas velesile ne mogu da se brane niti da ostvare svoje uloge na svetskoj sceni ako je njihovo prisustvo ograničeno samo na njihove državne teritorije. „Oni bi trebalo da rade van [svojih teritorija] preko svojih saveznika u svetu ili preko vojnih baza“, rekao je Asad.
„Smatramo da ako Rusija ima želju da proširi baze ili poveća njihov broj, onda je to tehničko ili logističko pitanje. Ako postoji takva želja, onda verujemo da je proširenje ruskog prisustva u Siriji dobro“, rekao je Asad za RIA.
On je, međutim, primetio da dve strane nisu razgovarale o temi baza „sa vojne tačke gledišta“ i da se retko daju najave o ovakvoj saradnji zbog inherentne tajnosti vojnih pitanja. Ali on je naglasio da i Rusija i Sirija imaju zajednički pogled na tu temu iu političkom i u vojnom smislu.
Moskva i Damask imaju bliske veze još od sovjetskog doba. Rusija je 2015. poslala svoju vojsku u Siriju kako bi pomogla Damasku da se bori protiv Islamske države, kao i milicija džihadističkih grupa koje podržava Zapad i koje se protive Asadovoj vladi. Rusija je 2017. godine na 49 godina u gradu Tartusu rasporedila mornarički logistički centar, za koji se očekuje da će u budućnosti moći istovremeno da primi do jedanaest ruskih ratnih brodova, uključujući nuklearne.