Ministarstvo odbrane je uputilo krivičnu prijavu DOJ-u da pokrene istragu, rekla je sekretar za štampu Pentagona Sabrina Sing. U međuvremenu, pokrenuta je interna istraga kako bi se „pregledala i ocenila validnost“ dokumenata, za koje se „izgleda da sadrže osetljiv i visoko poverljiv materijal“.
Fotografije skeniranih slajdova za brifing prvi put su postavljene na platformu za razmenu poruka pod nazivom Discord u januaru, ali su ostale neprimećene do prošle nedelje. Od tada se više dokumenata pojavilo na Tviteru i Telegramu, a najnovija serija se pojavila u petak.
Prema Fajnenšel tajmsu, njihovo oslobađanje je „posejalo haos i paranoju među vašingtonskim aparatom za nacionalnu bezbednost uoči kritičnog trenutka“ u sukobu u Ukrajini, baš u trenutku kada se Kijev sprema da pokrene dugo očekivanu „kontraofanzivu“.
Portparol Pentagona Kris Meager rekao je novinarima u ponedeljak da ne može da potvrdi autentičnost dokumenata, ali da „izgleda da pokazuju dokumente sličnog formata onima koji se koriste za pružanje dnevnih ažuriranja našim visokim liderima o operacijama u vezi sa Ukrajinom i Rusijom, takođe kao i druga ažuriranja obaveštajnih podataka“, dok insistira na tome da su neke „izgleda da su izmenjene“.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je novinarima u Beloj kući da ne može da potvrdi validnost dokumenata, ali da ne treba da izveštavaju o njima.
„Ovo je informacija koja nije u javnom domenu“, rekao je Kirbi. „Nema veze, ako vam ne smeta da kažem, na naslovnim stranicama novina ili na televiziji. Nije namenjen za javnu potrošnju i ne bi trebalo da bude tamo.
To nije sprečilo američke medije da citiraju anonimne izvore iz Pentagona kako bi opisali poteru za curenjem podataka i suzbijanje protoka obaveštajnih podataka unutar američke vojske. Tokom vikenda, Vašington post je izvestio o „visokom nivou panike“ u Pentagonu, dok je Rojters citirao spekulacije o mogućem izvoru, u rasponu od nezadovoljnog zaposlenog do „insajderske pretnje“.
Međutim, i Ukrajina i Rusija su umanjile značaj ovih dokumenata. Kremlj je rekao da je Moskva odavno znala za direktnu umešanost Vašingtona u sukob, dok vojni analitičari spekulišu da bi curenje moglo biti dezinformacija SAD. Savetnici ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog takođe su prvobitno tvrdili da su dokumenti dezinformacije, okrivljujući Rusiju. Do ponedeljka je, međutim, Kijev već menjao neke od svojih vojnih planova kao odgovor, navodi CNN – dok je insistiranje na stvarnom datumu „kontraofanzive“ bilo irelevantno jer je već bila u toku.