„Sjedjela sam u prvom redu… i mogla sam pažljivo da pratim Putina tokom njegovog obraćanja. Govorio je brzo, na momente slobodno, vjerovatno je sam napisao većinu, ako ne i svaku riječ. Posebno me iritiralo njegovo samopouzdanje – ni riječi o neriješenim sukobima na njegovom pragu: u Nagorno-Karabahu, Moldaviji i Gruziji; kritika NATO misije u Srbiji, ali ni riječi o zvjerstvima koje su Srbi počinili tokom raspada bivše Jugoslavije, niti riječi o događajima u samoj Rusiji“, citira list „Cajt“ fragment knjige.
„Međutim, bilo je i momenata koji nisam smatrala potpuno apsurdnim. Kritika rata u Iraku se ispostavila opravdanom; kako je poznato, nikakvih dokaza o postojanju hemijskog oružja u Iraku nikada nije ni bilo. Takođe sam sumnjala u to, da se nije moglo postići prilagođavanje Ugovora o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi (CFE), koji je 1990. između NATO-a i Varšavskog pakta postavio ograničenja za teško naoružanje u Evropi“, piše Merkelova.
Iako ju je „iritiralo njegovo samopouzdanje“, Merkelova se dalje prisjeća utisaka o ruskom lideru i piše: „divila sam se njegovom osjećaju sopstvene ispravnosti“.
„Nakon što je Putin postao predsjednik svoje zemlje 2000. godine, učinio je sve da Rusija ponovo postane igrač na međunarodnoj sceni, pored koje niko ne može da prođe, posebno ne Sjedinjene Države“, napisala je bivša njemačka kancelarka.
Kako prenosi njemački medij, memoari „Sloboda“ Angele Merkel izaći će iz štampe 26. novembra ove godine.