Bivši španski ministar saobraćaja osuđen na 24 godine zatvora zbog korupcije

Bivši španski ministar saobraćaja osuđen na 24 godine zatvora zbog korupcije

Vrhovni sud Španije osudio je bivšeg ministra saobraćaja Hosea Luisa Abalosa na 24 godine zatvora zbog korupcije, što je prva presuda u nizu skandala koji pogađaju vladajuću Socijalističku partiju.

Abalos je proglašen krivim za krivična djela koja uključuju kriminalno udruživanje, primanje mita, pronevjeru i trgovinu uticajem, u vezi sa namještanjem javnih ugovora za medicinsku opremu, uključujući zaštitne maske, tokom pandemije kovida-19, dok je bio na funkciji, prenosi agencija Rojters.

Njegov saradnik Koldo Garsija osuđen je na 19 godina zatvora.

Biznismen Viktor de Aldama osuđen je na četiri i po godine zatvora, ali je sud obustavio izvršenje kazne zbog njegove saradnje u otkrivanju šeme, pod uslovom da ne ponovi krivično djelo, da podnosi polugodišnje izvještaje o aktivnostima i odradi godinu društveno korisnog rada.

Suđenje se odnosi na jedan od niza korupcionaških slučajeva koji uključuju okruženje premijera Pedra Sančeza, jednog od rijetkih preostalih ljevičarskih lidera u Evropi. Sančez je došao na vlast prije osam godina, smijenivši korupcijom opterećenu vladu desnog centra, uz obećanje da će očistiti politiku, podsjeća Rojters.

Iako je na udaru kritika čak i saveznika, Sančez lično nije imenovan ni u jednom od tih slučajeva i tvrdi da su oni dio kampanje za njegovo uklanjanje s vlasti.