Rusija ima za cilj novu pravnu akciju protiv neistomišljenika

Rusija ima za cilj novu pravnu akciju protiv neistomišljenika

Najistaknutiji ruski opozicioni lider prijavio je nove optužbe protiv njega, dok je moskovski sud naložio daljnji pritvor novinaru državne televizije koji je postao antiratni demonstrant dok je Kremlj u četvrtak pritiskao svoju kampanju protiv neslaganja, preneo je AP.

Potezi protiv Alekseja Navaljnog, koji je već u zatvoru, i Marine Ovsjanikove, koja je pobegla iz Rusije kako bi izbegla hapšenje, poklopili su se sa davanjem novih ovlašćenja za hitne slučajeve od strane predsednika Vladimira Putina lokalnim zvaničnicima da se nose sa onim što on smatra bezbednosnim pretnjama koje potiču od invazije na Ukrajinu.

Protiv Navaljnog je pokrenuto nekoliko krivičnih postupaka, što je dovelo do toga da njegovi saradnici sugerišu da Kremlj namerava da ga drži iza rešetaka na neodređeno vreme.

U poslednjem slučaju, Navaljni je na društvenim mrežama izvestio da su ruski istražitelji pokrenuli istragu protiv njega pod optužbom za propagandu terorizma, kao i za pozivanje i finansiranje ekstremističkih akcija.

Te optužbe bi mogle da ga drže u zatvoru do 30 godina. Ruski sud je u utorak odbio njegovu drugu žalbu na devetogodišnju kaznu zatvora po drugim optužbama — za prevaru i nepoštovanje suda.

Navaljni, Putinov najžešći neprijatelj, uhapšen je u januaru 2021. po povratku u Rusiju iz Nemačke, gde se oporavljao od trovanja za koje krivi Kremlj. Ruske vlasti poriču odgovornost.

Osuđen je na 2 1/2 godine zatvora zbog kršenja uslovne slobode koji su zapadni lideri nazvali politički motivisanim. U martu je osuđen na devet godina u odvojenom slučaju zbog optužbi za proneveru novca koji su on i njegova fondacija prikupili godinama i za vređanje sudije tokom prethodnog suđenja. Navaljni je odbacio optužbe kao politički motivisane.

Ovsiannikova je, u međuvremenu, organizovala jedan od najbezobraznijih i najvidljivijih antiratnih protesta otkako su ruske trupe napale Ukrajinu 24. februara. Nekoliko nedelja nakon invazije, pojavila se iza voditelja vesti uživo na jednom od najgledanijih ruskih Državni TV kanali drže poster na kome piše: „Zaustavite rat, ne verujte propagandi, ovde vas lažu“.

Napustila je posao na kanalu, optužena je za omalovažavanje ruske vojske i kažnjena sa 30.000 rubalja (270 dolara u to vreme).

Njeni pravni problemi se od tada nastavljaju, kao i njeni protesti.

U poslednjoj akciji, moskovski sud joj je u četvrtak odredio pritvor na nešto manje od dva meseca, izvestila je ruska državna novinska agencija Tass. Međutim, njen advokat je rekao da je Ovsiannikova pobegla u Evropu sa svojom ćerkom, pa je sud rekao da će pritvor početi po njenom povratku. Nije bilo jasno da li planira da se vrati u Rusiju.

Bivši TV novinar napustio je Rusiju kako bi izbegao kućni pritvor, koji je sud odredio u avgustu do istrage i potencijalnog suđenja zbog optužbi za širenje lažnih informacija o ruskim oružanim snagama. Te optužbe su proizašle iz uličnog protesta na kojem je podigla transparent na kome je pisalo: „Putin je ubica, njegovi vojnici su fašisti. Ubijeno je 352 dece (u Ukrajini). Koliko još dece treba da umre da biste prestali?“

Ovsiannikova je kažnjena još najmanje dva puta zbog omalovažavanja vojske u drugim prilikama.

Putin je udvostručio svoju kampanju protiv neslaganja od invazije na Ukrajinu, a vanredna bezbednosna ovlašćenja koja je ovlastio u sredu omogućavaju lokalnim liderima da preduzmu drakonske korake.

Stotine Rusa je uhapšeno na antiratnim uličnim protestima, a drugi su privedeni ili zato što su direktno kritikovali rat ili jednostavno nisu koristili izraz Kremlja za njega, „specijalna vojna operacija“.

Stotine hiljada drugih Rusa napustilo je svoju domovinu zbog svog protivljenja ratu ili komplikacija u njemu.