TOKIO – Uvod u kontroverznu državnu sahranu bivšeg japanskog premijera Šinza Abea mogao bi da izgleda kao beskrajna razmena žestokih reči – i za i protiv. Ali slike sa ceremonije u utorak najjasnije su ispričale priču o naciji koja je još uvek duboko podeljena oko nasleđa možda najpolarizovanijeg lidera u svojoj modernoj istoriji, preneo je Asošijejted pres.
Delovi Tokija, koji su još uvek na ivici nakon Abeovog ubistva u julu, više su ličili na policijsku državu nego na prestonicu jedne od najstabilnijih nacija na svetu. Dvadeset hiljada policajaca i više od 1.000 vojnika natrpalo se u kvartovima oko ogromne pogrebne sale, dok su hiljade demonstranata izašle na ulice.
Ako se Japan ponekad iz inostranstva posmatra kao svojevrsni monolit, uglavnom jednoobrazno utočište društvene harmonije srednje klase, Abeova sahrana je razotkrila deo neuredne stvarnosti podeljene nacije. To je mesto gde senka Drugog svetskog rata – tema na koju je Abe proveo veći deo svoje karijere – još uvek može da bude toliko velika kao i ekonomske i bezbednosne brige koje pokreću moderne izbore.
Za mnoge od hiljada javnih ožalošćenih koji su stajali u dugim redovima da se naizmenično klanjaju i polažu male bukete cveća ispod Abeovih fotografija u parku u blizini zvaničnih ceremonija, bivši vođa je predvodio herojsku, još uvek nedovršenu potragu da od Japana napravi „ normalna država“. Podsticao je osećaj nacionalnog ponosa zbog ogromnog međunarodnog doprinosa Japana umesto da se fokusira na dugotrajnu sramotu zbog brutalnosti iz ratne ere.
„Bivši premijer Abe bio je tako velika istaknuta ličnost. Vratio je Japan na međunarodni značaj nakon Drugog svetskog rata“, rekao je jedan od ožalošćenih Masae Kurokava (64).
Dok je ostavljao ponudu cveća, Masajuki Aoki (70) je jednostavno rekao: „Emotivno sam vezan za njega.
Ali Abe je, u životu i smrti, izazvao koliko besa toliko i divljenja.
Velike grupe demonstranata marširale su Tokijem, udarajući u bubnjeve, vičući i držeći znakove koji su pozivali da se sahrana ukine. Slični skupovi protiv Abea desili su se širom zemlje, što je odraz dubokog negodovanja zbog odavanja počasti čoveku za koga kritičari kažu da je u više navrata pokušavao da umanji ratne zločine Japana, podstakne nacionalistička osećanja i učestvuje u visokom rukovodstvu.
„Šinzo Abe nije uradio nijednu stvar za obične ljude“, rekla je Kaoru Mano, domaćica iz Tokija koja je bila na jednom protestu.
Militaristički tonovi sahrane bili su posebno upečatljivi u naciji koja je delovala po pacifističkom ustavu od 1947. — ustavu koji je Abe želeo da revidira kako bi proširio vojsku.
Vojni orkestar odsvirao je pogrebnu pevnicu i ispaljen je rafal iz 19 pušaka dok je njegova udovica unela Abeov pepeo u salu za sahranu. Desetine vojnika u oštrim, belim uniformama nosili su puške sa bajonetima dok su stajali na oprezu ispred ogromnog bedema od desetina hiljada belih i žutih hrizantema koji je vodio do velike fotografije Abea, prekrivene crnom trakom.
Ispred sale za sahranu, stotine policajaca stajalo je ispred poslovnih zgrada, škola i železničkih stanica. Ekstremno obezbeđenje delimično je povezano sa stalnim šokom zbog Abeovog ubistva, u kojem je osumnjičeni, kako se navodi, ljut na veze bivšeg vođe sa konzervativnom južnokorejskom verskom grupom, Crkvom ujedinjenja, navodno pucao u njega iz domaćeg pištolja dok je davao predizborni govor u zapadnom Japanu.
Na neki način, podeljene javne reakcije na državnu sahranu, koja ima veze sa predratnim carskim ceremonijama koje su slavile nacionalizam, odražavaju Abeov napor u karijeri da promeni način na koji njegova nacija deluje na svetskoj sceni.
Obožavaju ga mnogi u Vašingtonu zbog njegove nepokolebljive vojne i diplomatske podrške, mrzili su ga liberali kod kuće i Koreje i Kina zbog njegove podrške konzervativnim revizionističkim naporima i njegovog nastojanja da okonča izvinjenja zbog rata.
Abe je video ustav zemlje, koji su uglavnom napisali okupatorski Amerikanci, kao proizvod „pravde pobednika“ Zapada nad Japanom. Taj ustav odriče se upotrebe sile u međunarodnim sukobima i ograničava vojsku Japana na samoodbranu, iako zemlja ima naprednu modernu vojsku, mornaricu i vazduhoplovstvo.
Abeovo nasleđe će verovatno trajati u političkoj stranci za koju se godinama borio. Za sve demonstrante na ulicama u utorak, Liberalno-demokratska partija vlada gotovo bez prekida od kraja rata; Abe je pobedio na šest nacionalnih izbora tokom dugih godina na vlasti.
Njegovi pomoćnici LDP-a su legija, među kojima je najistaknutiji aktuelni lider Fumio Kišida, koji je obećao da će ojačati vojne sposobnosti Japana i nastaviti mnoge Abeove politike.
„Ovim objavljujem svoje obećanje da ću stvoriti Japan, region i svet koji su održivi, inkluzivni i gde svi sijaju na temeljima koje ste izgradili“, rekao je Kišida obraćajući se Abeu u svom govoru na sahrani.