Američki borbeni avion oborio je neidentifikovani cilindrični objekat iznad Kanade

Američki borbeni avion oborio je neidentifikovani cilindrični objekat iznad Kanade

Američki borbeni avion F-22 oborio je u subotu neidentifikovani cilindrični objekat iznad Kanade, drugi takav slučaj u isto toliko dana, koliko se Severna Amerika pojavila na ivici nakon jednonedeljnog kineskog špijuniranja. saga o balonima koja je privukla globalnu pažnju.

Odvojeno, američka vojska je takođe ušla u borbene avione u Montani da bi istražila anomaliju radara koja je izazvala kratko savezno zatvaranje vazdušnog prostora.

„Te letelice nisu identifikovale nijedan objekat koji bi korelirao pogotke radara“, navodi se u saopštenju Severnoameričke komande vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD).

Kanadski premijer Džastin Trudo je prvo najavio subotnje obaranje nad severnom teritorijom Jukona, rekavši da će se kanadske snage oporaviti i analizirati olupinu.

Kanadska ministarka odbrane Anita Anand odbila je da spekuliše o poreklu predmeta, za koji je rekla da je cilindričnog oblika.

Prestala je da ga nazove balonom, ali je rekla da je manji od kineskog balona oborenog sa obale Južne Karoline pre nedelju dana, iako sličnog izgleda.

Na visini od 40.000 stopa (12.200 m), predstavljao je rizik za civilni vazdušni saobraćaj i oboren je u 3:41 EST (2041 GMT), dodala je ona.

„Nema razloga da se veruje da je uticaj objekta na kanadskoj teritoriji od bilo kakvog javnog značaja“, rekao je Anand na konferenciji za novinare.

Pentagon je saopštio da je NORAD otkrio objekat iznad Aljaske kasno u petak.

Američki borbeni avioni iz zajedničke baze Elmendorf-Ričardson, Aljaska, nadgledali su objekat dok je prelazio u kanadski vazdušni prostor, gde su se formaciji pridružile kanadske letelice CF-18 i CP-140.

„Američki F-22 oborio je objekat na kanadskoj teritoriji, koristeći projektil AIM 9Ks nakon tesne koordinacije između američkih i kanadskih vlasti“, rekao je portparol Pentagona Brig. General Patrik Rajder je rekao u saopštenju.

Američki predsednik Džo Bajden ovlastio je američku vojsku da sarađuje sa Kanadom na obaranju broda na velikim visinama nakon poziva između Bajdena i Trudoa, saopštio je Pentagon.

Bela kuća je saopštila da su se Bajden i Trudo složili da nastave blisku koordinaciju kako bi „odbranili naš vazdušni prostor“.

„Lideri su razgovarali o važnosti povratka objekta kako bi se utvrdilo više detalja o njegovoj nameni ili poreklu“, navodi se u saopštenju.

Dan ranije, Bajden je naredio još jedno obaranje neidentifikovanog letećeg objekta u blizini Deadhorsa na Aljasci.

U subotu je američka vojska ostala zatvorena u vezi sa onim što je, ako ništa drugo, saznala dok su napori za oporavak bili u toku na morskom ledu Aljaske.

Pentagon je u petak ponudio samo nekoliko detalja, poput toga da je objekat veličine malog automobila, da je leteo na oko 40.000 stopa (12.200 m), da nije mogao da manevrira i da je izgledao kao da je bez posade.

Američki zvaničnici pokušavaju da saznaju za objekat otkako je prvi put primećen u četvrtak.

„U ovom trenutku nemamo više detalja o objektu, uključujući njegove mogućnosti, namenu ili poreklo“, saopštila je severna komanda u subotu.

U njemu se pominju teške arktičke vremenske prilike, uključujući hladnoću vetra, sneg i ograničeno dnevno svetlo koje mogu da ometaju pretragu i oporavak.

„Osoblje će prilagoditi operacije oporavka kako bi održalo bezbednost“, dodaje se.

Dana 4. februara, američki borbeni avion F-22 oborio je, kako je američka vlada nazvala, kineski balon za osmatranje kod obale Južne Karoline nakon njegovog jednonedeljnog putovanja preko Sjedinjenih Država i delova Kanade.

Kina je rekla da je to bio civilni istraživački brod.

Neki američki zakonodavci kritikovali su Bajdena što nije ranije oborio kineski balon. Američka vojska je preporučila da se sačeka dok se ne nađe iznad okeana, iz straha od povreda od padajućih krhotina.

Američko osoblje pretražuje okean kako bi izvuklo krhotine i podvozje elektronskih uređaja od obaranja 200 stopa (60 metara) visokog kineskog balona za nadzor na velikim visinama.

Pentagon je saopštio da je značajna količina balona već pronađena ili locirana, što sugeriše da bi američki zvaničnici uskoro mogli imati više informacija o mogućnostima kineske špijunaže na brodu.

Morski uslovi 10. februara „dozvolili su aktivnosti ronjenja i podvodnih bespilotnih vozila (UUV) i vađenje dodatnih ostataka sa morskog dna“, saopštila je Severna komanda.

„Javnost može videti brodove američke mornarice kako se kreću ka i sa lokacije dok vrše aktivnosti istovara i snabdevanja.