Izbori u Sjevernoj Makedoniji: Trka tek startovala a već počeli pritisci stranaca i, naravno, Albanaca

Izbori u Sjevernoj Makedoniji: Trka tek startovala a već počeli pritisci stranaca i, naravno, Albanaca

U Sjevernoj Makedoniji su danas prvi put posle 17 godina raspisani redovni predsjednički i parlamentarni izbori, a po ocjeni Riste Nikovskog, makedonskog diplomate, ishod je neizvjestan.

Nikovski objašnjava da stranka koja je sada u opoziciji VMRO-DPMNE po svim anketama ubjedljivo vodi ali da postoje problemi sa stranim uplitanjem.

„Imamo umiješan strani faktor koji otvoreno podržava sadašnju vlast kao što je to uradio pomoćnik državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajan koji je nedavno posjetio našu državu. Tu je i albanski faktor gdje je prste umiješao i političar sa Kosova i Metohije Aljbin Kurti. Tako da se može se reći da će ishod ovih izbor biti najneizvjesniji do sada,“ smatra sagovornik.

Kako ističe Nikovski, pominjalo se da je američki diplomata donio i nekakva „non pejper“ po kome je zabranio albanskim strankama da daju bilo kakvu podršku VMRO ako bude pobijedila.

„Drugim riječima da, ako od albanskih stranaka bude zavisila vlada, ne daju svoje glasove ovoj stranci. Ostala je misterija da li je zaista takva direktiva data makedonskim Albancima, ali ne bi me začudilo da je to istina. S druge strane, albanski faktor je u rasulu jer albanska opozicija se međusobno nadmeće ko će tu biti vođa. Dosadašnju najveću albansku stranku DUI trese duboka koruptivna kriza a VMRO DPMNE je već sada jasno rekla da sa njima neće biti nikakve saradnje,“ ističe Nikovski.

Po njegovom mišljenju, najgori mogući scenario može da bude taj da buduća vlada zemlje zavisi od Albanaca, jer bi, uvjeren je, u tom slučaju bilo nastavljeno cijepanje Sjeverne Makedonije između Bugarske i Albanije preko izmjena Ustava koje traže Bugari.

„Postoji opcija i da VMRO-DPMNE napravi koaliciju sa novom makedonskom strankom koja je nastala od otcepljenog SDSM-a i stranke levičara iz Kumanova koji jesu pomalo ekstremni, ali su promakedonski orijentisani. To bi za nas bila najbolja opcija jer bi onda parlament imao većinu i ne bi bili potreni albanski poslanici da podrže formiranje Vlade,“ veruje Nikovski.

On dodaje da mu se isto tako nimalo ne sviđa upliv kosovskih Albanaca na čelu sa Kurtijem na političku scenu Sjeverne Makedonije i čak miješanje u ove izbore, koje ocjenjuje kao presudne za opstanak makedonske nacije i države.

„To nikako nije dobro jer nam nisu potrebni dodatni ekstremni stavovi, niti nam treba nemir među Albancima jer to ne može na dobro da izađe,“ kaže Nikovski i napominje da deo albanske političke scene kako u Sjevernoj Makedoniji, tako i na Kosovu i Metohiji smatra da je ovo loš potez Kurtija a podsjeća i da je njegovo učešće na izborima u Albaniji proizvelo nedostatak komunikacije između njega i albanskog premijera Edija Rame. Kurti, naime, ističe naš sagovornik, ima stav da Severna Makedonija treba da bude što bliža tzv. Kosovu, Albaniji i Bugarskoj, a dalje od Srbije.

Predsjednički izbori u Makedoniji biće održani 24. aprila, a parlamentarni 8. maja.

U pripremi za održavanje parlamentarnih izbora, u januaru ove godine, 100 dana pre izbora, formirana je tehnička vlada čiji je predsednik Talat Džaferi.

Predizborna trka je tek počela, a već se može naslutiti oštra borba, između ostalog i u albanskom bloku, gde Kurti, iako nije registrovao partiju u Severnoj Makedoniji, pokušava da utiče na političke aktere. Prištinski premijer je uspostavio kontakte sa albanskom opozicijom u nadi da će progurati svoje interese.

Lideri opozicionih albanskih partija u Makedoniji Biljal Kasami, Izet Medžeti, Afrim Gaši i Arben Taravari neposredno posle izbora makedonskog premijera iz redova partije DUI bili su gosti kod Kurtija, gde su se konsultovali o predstojećim izborima u Sjevernoj Makedoniji i dogovarali da izbace zajedničkog predsjedničkog kandidata.

Istog dana je Ali Ahmeti, lider partije DUI, gostovao u Prištini na RTK, naglasivši da je još rano za predsjednika Sjeverne Makedonije iz albanskih redova. Ujedno ih je Ahmeti kritikovao što nisu bili dio „istorijskog čina” kada se glasalo za premijera Talata Džaferija u Sobranju.

Otkako je DUI napustio VMRO-DPMNE kao koalicionog partnera i započeo koaliciju sa SDSM, sve albanske partije su odlazile na konsultacije u Tiranu, kod albanskog premijera Rame. Ove godine je domaćin bio Kurti, i to opozicionim partijama, ali je u sastavu delegacije bio i predsjednik Albanske alijanse Taravari, koji je u koaliciji sa sadašnjom vlašću u Skoplju. Sa Kurtijem je dogovoreno da Taravari bude zajednički predsjednički kandidat albanske opozicije, mada je sam Taravari to demantovao nakon povratka u Skoplje.