Spor oko nacističkih korijena himni u Austriji

Spor oko nacističkih korijena himni u Austriji

Grupa austrijskih pisaca traži od vlasti u četiri pokrajine da preprave ili izbrišu djelove otadžbinskih pjesama

U Austriji je u jeku rasprava o porijeklu „otadžbinskih himni“ saveznih pokrajina, nakon što je grupa istaknutih pisaca ukazala na veze kompozitora sa nacistima.

Istaknuta lica pozivaju regionalne političare da preprave pojedine himne i da priznaju njihove nacističke korijene, piše britanski „Gardijan“. Oni tvrde da su himne četiri od ukupno devet saveznih pokrajina ukaljane i uputili su pismo liderima Gornje Austrije, Koruške, Donje Austrije i Salzburga pozivajući ih da nešto preduzmu. U pojedinim slučajevima pisci tvrde da cijele stihove treba izbrisati ili da pojedine djelove koje smatraju peroblematičnim treba izmijeniti.

Lokalni lideri u Koruškoj, iz redova socijaldemokrata i desničarske populističke FPO odbijaju da se povinuju zahtjevima pisaca, optužujući ih da žele da „otkažu istoriju“.

Interesna grupa austrijskih autora (IG Autorinnen Autoren) demantovala je optužbe, ističući kako u svim ovim slučajevima nije riječ o poništavanju istorije, prenosi „Gardijan“.

Himna koja se smatra najproblematičnijom je ona u Koruškoj koja sadrži stih: „Gdje smo svoje granice ispisali krvlju.“ Posljednji dio „to je moja lijepa domovina“ je referenca na Njemačku, kojoj je Austrija pripojena 1938. Pisci traže da taj dio bude uklonjen

„Radi se o distanciranju od antisemitizma, rasizma, nacionalizma i nacionalsocijalizma… kako bi se pobrinuli da dođe do prekida istorijskih političkih neistina ili u najgorem slučaju njihovog ponavljanja“.

Himna koja se smatra najproblematičnijom je ona u Koruškoj, za koju je tekst napisala Anjes Milonig, koja se smatra nacističkom i koja sadrži stih: „Gdje smo svoje granice ispisali krvlju.“ Posljednji stih „to je moja lijepa domovina“ je referenca na Njemačku, kojoj je Austrija pripojena 1938. Pisci traže da taj dio bude uklonjen.

Prema istorijskim istraživačima, kompozitor himne Salcburga, Ernst Sompek, takođe je bio pristalica nacista, a toj partiji se pridružio još kada je to bilo nezakonito, komponujući muziku inspirisanu i posvećenu toj partiji, navodi „Gardijan“.

Takozvanu otadžbinsku himna Gornje Austrije, napisao je 1874. godine Franc Stelchamer, koji je bio poznat po njegovim antisemitskim stavovima, a u jednom eseju je pozivao na genocid Jevreja.

Pisci tvrde da je neophodno priznati porijeklo himne Gornje Austrije i antisemitsku pozadinu njenog autora tim prije što je to pokrajina u kojoj je rođen nacistički lider Adolf Hitler.

Himnu Donje Austrije je napisao član Nacističke partije Franc Karl Ginki. Pokrajinske vlasti su zatražile sprovođenje istorijske studije o pjesmi, ali insistiraju da nije potrebno mijenjati tekst.

Pisci su, kako ističe „Gardijan“ kritikovali stil stihova zbog podsticanja „podaničkog mentaliteta“ i zbog „kičasto patetične arogancije“.