Njemačka se suočava sa nedostatkom toalet papira

Njemačka se suočava sa nedostatkom toalet papira

Njemačka proizvodnja toalet papira je pod takvim pritiskom evropske gasne krize da bi se zemlja mogla suočiti sa nestašicom proizvoda. Neke kompanije su već proglasile nelikvidnost ili su smanjile proizvodnju zbog vrtoglavih cijena energije, pošto lideri industrije pozivaju vladu da uvede ograničenja cijena.

„Prema onome što čujemo, ova kriza će vjerovatno biti teža za proizvodne industrije nego što je bio Covid“, rekao je Karsten Rol, šef energetske i klimatske politike u poslovnom udruženju BDI, za Fajnenšel tajms u petak.

Uz sve veći strah od nestašice struje i rastućih troškova energije usled smanjenih isporuka gasa iz Rusije, Essiti – koji poseduje brendove kao što su Zeva, Libresse i Lotus – kaže da je već morao da podigne cene za čak 18% i da razmatra alternativne izvore goriva.

U međuvremenu, drugi proizvođači toalet papira, kao što je Hakle iz Diseldorfa, koji posluje od 1928. godine, počeli su da proglašavaju nelikvidnost, tvrdeći da su rastuće cene energije, visoki troškovi celuloze i troškovi transporta učinili njihovo poslovanje finansijski neodrživim.

„Za veoma kratko vreme, cene struje i gasa su eksplodirale do te mere da se, naravno, ne mogu tako brzo preneti na naše kupce“, rekla je za Rojters Karen Jung, šef marketinga kompanije Hakle.

Prema ekonomskom institutu IVH, oko 718 nemačkih entiteta postalo je nelikvidno u avgustu, što je skok od 26% u odnosu na prethodnu godinu. Očekuje se da će ta cifra ostati na oko 25% u septembru i porasti na 33% u oktobru.

Nemačka papirna industrija sada poziva vladu Olafa Šolca da uvede gornju granicu cena energije, tvrdeći da je to jedina stvar koja može da zaustavi stečaj. „Ne mislim da se talas nelikvidnosti može zaustaviti osim ako ne budemo imali ograničenje [cene energije]“, rekao je Volker Jung, generalni direktor Haklea za FT.

U međuvremenu, potpredsednik Udruženja industrije papira Martin Krengel rekao je u saopštenju da je „glavni prioritet“ „obezbediti da ljudi budu snabdeveni ovom važnom robom“.

Cijene u Njemačkoj, kao i u većem delu EU, već nekoliko meseci vrtoglavo rastu. Nemački savezni zavod za statistiku (Destatis) izvestio je ove nedelje da su cene energije u zemlji porasle za nekih 139 odsto u poslednjih 12 meseci, dok je cena struje porasla za 174,9 odsto.

Ekonomisti upozoravaju da je privreda na putu ka recesiji jer se očekuje da će nemački BDP sledeće godine opasti za 0,7 odsto.