Ponovo pokrenuta Tvitter-ova premijum usluga – koja dodeljuje oznake za „verifikaciju” plavim čekom svima koji su spremni da plate 8 dolara mesečno – bila je nedostupna u petak nakon što je platformu društvenih medija preplavio talas lažnih naloga koje je odobrio Tviter.
Prije nego što je milijarder Elon Musk preuzeo kontrolu nad platformom društvenih medija pre dve nedelje, plavi ček je odobren slavnim ličnostima, novinarima i verifikovan od strane platforme – upravo da bi se sprečilo lažno predstavljanje. Sada ga svako može dobiti sve dok ima telefon, kreditnu karticu i 8 dolara mesečno.
Nakon što je lažni nalog registrovan pod rekonstruisanim Tvitter Blue sistemom tvitovao da je insulin besplatan, farmaceutski gigant Eli Lilli & Co. morao je da se izvini. Nintendo, Lockheed Martin, Maskova sopstvena Tesla i SpaceKs su takođe bili lažni, kao i računi različitih profesionalnih sportskih ličnosti.
Za oglašivače koji su stavili svoje poslovanje na Tviter na čekanje, lažni nalozi mogli bi da budu poslednja kap koja je prelila čašu jer Maskovo trčanje na vrh platforme – otpuštanje polovine radne snage i izazivanje odlazaka visokog profila – postavlja pitanja o njegovoj opstojnosti.
Sada postoje dve kategorije „plavih čekova“ i izgledaju identično. Jedan uključuje račune verifikovane pre nego što je Musk preuzeo kormilo. Napominje da je „Ovaj nalog verifikovan jer je uočljiv u vladi, vestima, zabavi ili nekoj drugoj određenoj kategoriji.“ Drugi napominje da je nalog pretplaćen na Tvitter Blue.
U četvrtak je Musk tvitovao da „postoji previše korumpiranih zastarelih plavih ‘verifikacionih’ oznaka, tako da nema drugog izbora osim da uklonimo zastarelo plavo u narednim mesecima.
Tvitter Blue nije bio dostupan na onlajn verziji platforme, što kaže da je registracija moguća samo na verziji za iPhone. Ali verzija za iPhone nije nudila Tvitter Blue kao opciju
Tviter je takođe ponovo počeo da dodaje sive „zvanične“ oznake na neke istaknute naloge. Nalepnice je izbacio ranije ove nedelje, da bi ih ubio nekoliko sati kasnije.
Vratili su se u četvrtak uveče, barem za neke naloge – uključujući Tviter, kao i velike kompanije kao što su Amazon, Nike i Coca-Cola, pre nego što su mnogi ponovo nestali.
Čini se da slavne ličnosti takođe nisu dobile „zvaničnu“ oznaku.