Danska rekordom do zlata na oproštaju Hansena i Landina

Rukometaši Danske vratili su zlatnu olimpijsku medalju u svoje vitrine, pošto su u finalu u Lilu sa rekordnih 13 golova razlike pobijedili Njemačku 39:26.

Pobjeda je takođe označila penzionisanje najboljeg strijelca svih vremena na Olimpijskim igrama, Mikela Hansena , dok golman Niklas Landin više neće braniti za nacionalni tim.

Nije lako postići 21 gol u prvom poluvremenu protiv bilo kog protivnika. Danska je postala prvi tim koji je to uradio u finalu Olimpijskih igara. Devet golova razlike pred odlazak na odmor takođe je novi rekord u olimpijskom finalu. Skandinavci su nadmašili vođstvo Jugoslavije protiv Čehoslovačke u Minhenu 1972 (12:5), za dva gola.

Što se tiče same utakmice, Panceri su u 8. minutu smanjili na 5:6 i to je bilo sve od njih, pošto su Danci serijom 6:0 najavili da bi utakmica mogla biti jednosmjerna ulica.

Upravo se to i desilo.

Danska je do kraja izgurala do još nekih rekorda. Ovo je bila najveća pobjeda u finalima Olimpijskih igara. Skandinavci su nadmašili rekord od sedam golova koji je Sovjetski savez postavio protiv Južne Koreje u Seulu 1988.

Skandinavski tim je takođe postigao najveći broj golova ikada u finalu Olimpijskih igara, a prethodni rekord je takođe postavio Sovjetski savez protiv Koreje, 32, u Seulu 1988.

U svom trećem finalu Olimpijskih igara zaredom, Danska je obezbijedila drugu zlatnu medalju, postavši peta zemlja u istoriji poslije Francuske, Sovjetskog saveza, Hrvatske i Jugoslavije koja je osvojila titulu na Olimpijskim igrama makar dva puta.

Prvi put nakon Hrvatske u Atini 20004. se desilo da neka reprezentacija osvoji Olimpijske igre sa maksimlanim učinkom.

Najefikasniji u Danskoj bio je Matijas Gidsel sa 11 golova, Magnus Landin Jakobsen je postigao sedam golova. U Njemačkoj je Juri Knor postigao šest golova, a Uščins i Kolbaher po četiri.

Bronza je pripala Španiji, koja je bila bolja od Slovenije, jutros u 9 časova – 23:22.