Vježbe američkih svemirskih snaga za rat u Evropi

Vježbe američkih svemirskih snaga za rat u Evropi

Svemirske snage SAD izvele su zajedničke vježbe sa Velikom Britanijom, Kanadom i Australijom – najveće takve vežbe u svojoj istoriji – kako bi poboljšale svoju spremnost za hipotetički rat u Evropi, navodi se u saopštenju Komande za svemirsku obuku i spremnost (STAR).

Tri takozvane vežbe Space Flag 23-1, svaka u trajanju od dva dana, sprovedene su ranije ovog meseca u bazi svemirskih snaga Schriever u Koloradu. Vežbe su omogućile učesnicima da vežbaju „tehnike orbitalnog ratovanja, naše tehnike elektronskog ratovanja, naše tehnike svesti o svemirskom domenu i obaveštajnu komandu“, rekao je potpukovnik svemirskih snaga Albert Haris.

„Ova svemirska zastava se fokusirala na scenario američke evropske komande, tako da smo želeli da predstavimo problem u tom pozorištu i iskoristimo našu sposobnost da ga osvojimo na osnovu različitih problema koje smo predstavili timu“, dodao je Haris.

Trupe su dobile probleme specifične za Evropu za rešavanje tokom planiranja misije i uvežbane procedure za povećanje njihove spremnosti da pobede u sukobu na kontinentu, ali tačni scenariji ostaju misterija.

Događaj je označio prve vežbe svemirskih snaga koje su praktikovane za evropski rat i koje su se dogodile usred eskalacije tenzija između Vašingtona i Moskve zbog sukoba između Rusije i Ukrajine. Haris je rekao da je planiranje vežbi počelo u februaru, istog meseca kada je Rusija počela svoju vojnu operaciju u Ukrajini.

Pukovnik Džejson Šram rekao je da su vežbe omogućile američkim snagama i koalicionim partnerima da uvežbaju svoju taktiku borbe u svemiru.

„Pobeda u svemiru podupire smrtnost koalicije u drugim domenima ratovanja“, rekao je on. „Borićemo se u svemiru kao koalicija, a ove mogućnosti su od neprocenjive vrednosti za izgradnju tima koji će se boriti zajedno ako se ukaže potreba.

SAD podržavaju Ukrajinu u njenoj borbi protiv Rusije oružjem, zalihama i drugim oblicima vojne pomoći, kao što je obaveštajna služba, dok tvrde da nisu direktno umešane u sukob. General Džon Rejmond, šef američkih svemirskih operacija, rekao je u julu da je „komercijalni prostor bio veoma važan u obezbeđivanju sposobnosti koje su bile od pomoći Ukrajini“.

Jedan dobro poznat slučaj je isporuka zemaljske opreme Starlink Ukrajini. SpaceKs Elona Maska omogućio je kijevskim trupama pristup satelitskom širokopojasnom internetu.

Govoreći na svemirskom događaju u UN u oktobru, ruski predstavnik Konstantin Voroncov izrazio je zabrinutost zbog toga što SAD i njihovi saveznici koriste „elemente civilne svemirske infrastrukture, uključujući komercijalne, u vojne svrhe“ i upozorio da bi „kvazicivilna infrastruktura mogla biti smatra legitimnom metom za uzvratni udar“.

SAD su lansirale svoje Svemirske snage kao zasebnu vojnu granu 2019. godine, više od 50 godina nakon što su se pridružile Sovjetskom Savezu i Ujedinjenom Kraljevstvu u potpisivanju sporazuma kojim su se obavezale da će prostor odvojiti za „miroljubive svrhe“. Pentagon je tvrdio da mora da tretira svemir kao „domen ratnih borbi“ zbog navodnih pretnji iz Rusije i Kine.