Izrael i SAD se sastaju kako bi izgladili odnose pod novom vladom

Izrael i SAD se sastaju kako bi izgladili odnose pod novom vladom

JIzrael i Sjedinjene Države pokušale su da izglade odnose između svojih zemalja u sredu na prvom sastanku saveznika otkako je nova izraelska ultranacionalistička vlada, njena najdesničarska ikada, preuzela vlast.

Svečani predsednik Izraela Isak Hercog ugostio je savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivana u Jerusalimu dan uoči Salivanovog očekivanog sastanka sa premijerom Benjaminom Netanjahuom. Nad svim diskusijama lebdile su promene politike nove vlade koje su direktno u suprotnosti sa naporima predsednika Džoa Bajdena da poboljša živote Palestinaca i zaustavi izgradnju jevrejskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.

Netanjahuova nova vlada, sastavljena od ultranacionalista i ultra-pravoslavnih partija, predstavlja veliku dilemu za Bajdenovu administraciju i ogolila je duboke podele između SAD i njihovog glavnog bliskoistočnog saveznika dok se obe zemlje bore sa ruskom invazijom Ukrajine i pretnjom izraelskog arhivskog Irana.

„Dolazite u pravo vreme, jer se zajedno suočavamo sa toliko izazova“, rekao je Hercog obraćajući se Salivanu, koji je istakao da Bajden želi ponovo da poseti Izrael nakon svog prvog putovanja kao predsednika prošlog leta.

Ispod finoća krila se delikatna dinamika, pri čemu se planovi dve nacije razlikuju u važnim aspektima.

Netanjahuova koaliciona vlada uznemirila je američke diplomate od svojih prvih dana na vlasti posetom jednog ekstremističkog ministra iz kabineta svetom mestu Jerusalima i izrazila zabrinutost zbog proširenja izgradnje jevrejskih naselja na zemljištu na koje polažu pravo Palestinci. Netanjahuov kabinet takođe sprovodi korenite promene u izraelskom pravosudnom sistemu, izazivajući žestoke kritike mnogih Izraelaca. Desetine hiljada protestovale su zbog predloženog remonta prošlog vikenda.

Izraelski lideri koji su se ove nedelje sastali sa Salivanom i delegacijom američkog Senata pokušali su da se usredsrede na ono što je Netanjahu nazvao, „potencijal za pooštravanje saradnje“ u vezi sa izraelsko-arapskim sporazumima i iranskom politikom.

Ali rani potezi nove vlade uznemirili su Bajdenov tim za nacionalnu bezbednost jer pokušava da skrene pažnju sa Bliskog istoka na rivale poput Kine i Rusije.

Pažljivi napori Izraela da izbegne antagonizaciju Moskve pratili su sastanke u sredu, pošto je vojska potvrdila da je američka oprema uskladištena u Izraelu prebačena pre nekoliko nedelja, ne navodeći gde je poslata. Saopštenje je usledilo nakon izveštaja Njujork tajmsa da su SAD poslale municiju Ukrajini za upotrebu u ratu protiv Rusije.

Izveštaj je bio kontrapunkt izraelskoj ravnoteži oko ruske invazije. Netanjahu je izgradio odnos sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, a Izrael je želeo da ostane uglavnom po strani rata kako ne bi oštetio svoj strateški odnos sa Kremljom. Rusija ima trupe stacionirane u Siriji, koja je česta meta izraelskih vazdušnih udara.

Izrael je poslao humanitarnu pomoć Ukrajini, ali je odbio česte zahteve Kijeva da pošalje sisteme protivvazdušne odbrane i drugu vojnu opremu. Takođe se uzdržao od sprovođenja strogih ekonomskih sankcija Rusiji i mnogim rusko-jevrejskim oligarsima koji imaju druge domove u Izraelu.

Ali sa vestima o produbljivanju veza Moskve sa Teheranom, raste pritisak na Izrael da podrži Ukrajinu u teškom ratu.