Prošle godine dogodila su se tri takva udara električne struje visokog napona dve osobe su poginule, a jedna je ozleđena, prenela je agencija HINA.
Od 2017. do 2022. dogodilo se 15 nesreća uzrokovanih strujnim udarom, od čega se u čak 13 slučajeva radilo o penjanju na vagone, a ostale su se dogodile zbog penjanja na stub kontaktne mreže i na lokomotivu.
U tim nesrećama je šest osoba poginulo, a 10 teško ozleđeno. Jedna poginula osoba i osam teško ozleđenih bile su maloletne.
Hrvatska železnica zahteva širu društvenu akciju škola, roditelja, policije i ostalih jer je u javnosti rašireno pogrešno mišljenje da je za nastanak strujnog udara potrebno dodirnuti sajlu kontaktne mreže pod naponom. Međuti, dovoljno je doći u zonu opasnosti koja počinje na visini od tri metra od tla, a već samo prilaženje žicama kontaktnih vodova na blizinu manju od dva metra smrtno je opasno.
Takođe su istaknuli da neispravan kućanski aparat koji pokreće struja napona 220V može ubiti čoveka, dok električni vodovi iznad vagona imaju napon od 25.000V 113 puta više.
U železničkom saobraćaju se električna energija, pored vuče, koristi i za napajanje raznih komunikacionih i signalno-sigurnosnih sistema. Zbog toga se električni vodovi nalaze svuda, a ne samo na elektrificiranim prugama.
Hrvatska železnica apeluje na sve, posebno na mlade, da budu svesni da niko ne sme neovlašćeno biti na železničkome području koje nije označeno za slobodno kretanje i prelazak preko pruge, jer „cena jednog selfija ili dokazivanja pred prijateljima može biti previsoka“.
Strogo je zabranjeno igrati se uz prugu ili na mostovima kojima ona prolazi, penjati se na stubove kontaktne mreže i dirati signalne ili druge uređaje uz prugu.
Zabranjeno je bacati predmete na prugu ili električne vodove jer to može oštetiti izolatore ili električni vod te uzrokovati njegov pad na zemlju i strujni udar.
Opasno je i zabranjeno penjati se na parkirane vagone, neovlašćeno hodati po pruzi i približavati se konstrukcijama mreže pod visokim naponom.