U Francuskoj su u četvrtak obustavljeni vozovi, škole su zatvorene, a preduzeća prekinuta jer su radnici napuštali svoja radna mesta u pokušaju da poremete planiranu penzionu reformu kojom bi se starosna granica za odlazak u penziju povećala za dvije godine do 64.
Dan štrajkova i protesta širom zemlje veliki je test za predsednika Emanuela Makrona, koji kaže da je njegova vodeća reforma od vitalnog značaja kako bi se osiguralo da penzioni sistem ne propadne.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da francuski birači velikom većinom odbacuju njegov plan da ih natera da rade duže.
„Nema ništa dobro u ovoj reformi“, rekla je Rozen Kros u južnom francuskom gradu Kanu, dok su se ona i drugi nastavnici pripremali za štrajk, sa transparentima na kojima je pisalo „Ne 64“.
Izazov za sindikate, koji su daleko manje moćni u Francuskoj nego što su bili, jeste da li mogu da transformišu to protivljenje reformi – i bes sa krizom troškova života – u masovni društveni protest koji će trajati posle četvrtka i na kraju naterati vladu da se povuče.
„Ovo pitanje penzija kanališe svo nezadovoljstvo“, rekao je za Javnu TV Senat lider tvrdolinijaškog sindikata CGT Filip Martinez. „Danas će biti veoma veliki dan mobilizacije.
Za Makrona, ono što je u pitanju je njegova reformistička uverenja, kako kod kuće, tako i kod kolega iz Evropske unije, kao i držanje javne potrošnje pod kontrolom.
Pomeranje starosne granice za odlazak u penziju za dve godine i produženje perioda isplate donelo bi dodatnih 17,7 milijardi evra (19,1 milijardu dolara) godišnjih penzijskih doprinosa, što bi omogućilo da sistem prestane da isplati do 2027. godine, prema procenama Ministarstva rada.
Sindikati tvrde da postoje i drugi načini da se osigura održivost penzionog sistema, kao što je oporezivanje superbogatih ili povećanje doprinosa poslodavaca ili dobrostojećih penzionera.
Sindikati su taj dan opisali kao početnu tačku, sa još štrajkova i protesta koji će uslediti.
„Ono što niko ne može da zna, pa čak ni sindikati ne znaju je da li su Francuzi dovoljno ljuti da … blokiraju zemlju“, rekao je profesor Sciences Po Bruno Palier.
Reforma tek treba da prođe kroz parlament, gde je Makron izgubio apsolutnu većinu, ali se nada da će je usvojiti uz podršku konzervativaca.
Javni prevoz je u četvrtak bio ozbiljno u prekidu.
Saobraćale su samo između jedna od tri i jedna od pet brzih TGV linija, a jedva da je saobraćao lokalni ili regionalni voz, rekao je železnički operater SNCF.
Nekih sedam od 10 nastavnika osnovnih škola reklo je da će štrajkovati, saopštio je njihov glavni sindikat.
Francusko snabdevanje strujom smanjeno je u osam nuklearnih reaktora i u nekim hidroelektranama zbog štrajka, saopštila je komunalna grupa EDF.
Izvršni direktor TotalEnergiesa Patrick Pouianne rekao je da jednodnevni štrajkovi i protesti neće poremetiti rad rafinerije, ali da bi se to moglo promijeniti ako štrajkovi potraju.
U međuvrijemenu, Makron i nekoliko njegovih ministara biće u četvrtak u Barseloni na sastanku sa španskom vladom.