Neandertalci pronađeni u Rusiji bili su porodica – studija

Neandertalci pronađeni u Rusiji bili su porodica – studija

Studija fosilizovanih ostataka neandertalaca pronađenih na dve lokacije u Rusiji potvrdila je da su pre oko 54.000 godina živeli kao velike porodične jedinice. Otkriveno je da su dvije osobe otac i njegova ćerka tinejdžerka, dok su dvije osobe u drugom stepenu rodbine.

Istraživanje je detaljno opisano u radu koji je u srijedu objavila međunarodna grupa naučnika u časopisu Nature. Rekli su da je to prvi put da su porodični odnosi između neandertalaca dokumentovani.

Tim je sekvencirao DNK iz ostataka pronađenih na dvije lokacije u ruskom Altajskom regionu. Fosili su otkriveni tokom iskopavanja sredinom 1980-ih u pećini Okladnikov i posle 2007. u pećini Čagirska. Ovo drugo nalazište je do sada proizvelo preko 80 neandertalskih fosila, što je najveća kolekcija te vrste na svijetu.

Istraživači su izvukli genetski materijal iz zuba i kostiju onoga što su kasnije otkrili kao ostaci 13 osoba: 11 iz pećine Čagirska i dve iz pećine Okladnikov.

Naučnik je bio zainteresovan za sastav mitohondrijalne DNK – tip gena koji se nalazi u ćelijskim strukturama zvanim mitohondrije, a ne u njihovim jezgrama i koji se prenose po majčinoj liniji – kao i za I-hromozome koje sinovi nasleđuju od svojih očeva.

Nisu samo dva para bliskih rođaka bila genetski povezana. Ostaci iz pećine Čagirska takođe su delili DNK varijante koje se obično menjaju u samo nekoliko generacija, potvrđujući da su živeli otprilike u isto vreme.

Dokazi pokazuju da su neandertalci živeli u porodičnim grupama do 20 ljudi, na osnovu niske genetske raznolikosti. Bio je daleko niži nego kod savremenih ljudi i više u skladu sa ugroženim humanoidnim vrstama, kao što su današnje planinske gorile.

Ali oni nisu bili potpuno izolovani, sudeći po relativno visokom nivou mitohondrijalne genetske raznolikosti. To sugeriše da je migracija žena bila primarna veza između odvojenih neandertalskih zajednica, zaključuje list.