Bolesni branilac titule Nadal napušta Australijan open

Branilac titule Rafa Nadal povukao se iz drugog kola Otvorenog prvenstva Australije u sredu nakon što je zadobio povredu tokom poraza od Amerikanca Mekenzija Mekdonalda rezultatom 6-4 6-4 7-5.

Nadalova eliminacija uzdrma žreb za muškarce i stavlja preokret u trku za grend slem titulu, sa devetostrukim šampionom Novakom Đokovićem koji može da se izjednači sa 22 velika šampionata Španca ako osvoji 10. krunu na Melburn Parku.

Činilo se da je Nadal pretrpeo natezanje u predelu levog kuka dok je trčao za bekhend duboko u drugom setu u Rod Lejver Areni i nakon što je dobio pažnju trenera, uzeo je medicinski tajm-aut van terena kada je zaostajao 6-4 5-3 .

Vratio se mrko suočen kako bi odigrao meč, ali je njegovo kretanje bilo očigledno uticalo na njegovo kretanje, posebno na njegovoj bekhend strani, što je otvorilo put Mekdonaldu da prekine ponudu Španca za treću titulu na Melburn Parku.

Pre povrede, Mekdonald je odigrao sjajno da bi preuzeo prvi set, boreći se sa 36-godišnjim Špancem i pobedio u većini žestokih osnovnih razmena.

„On je neverovatan šampion, nikada neće odustati bez obzira na situaciju, tako da je čak i pomeriti se sa takvim vrhunskim momkom uvek teško“, rekao je Mekdonald.

„Pokušavao sam da ostanem toliko fokusiran na ono što radim i on me je nekako izvukao iz toga sa onim što je radio. Ali sam nekako nastavio da se fokusiram na sebe i prošao.

„Prošli put kada sam igrao sa njim bilo je u Šatrijeu, udario me je u dupe“, rekao je Mekdonald, koji je oduzeo samo četiri gema od Nadala u drugom kolu Otvorenog prvenstva Francuske 2020.

„Teško je pogoditi na šljaci, ali su mi se dopale moje šanse na tvrdoj podlozi, zaista sam želeo da mu to iskoristim na tvrdoj podlozi. Zaista mi je drago što sam dobio priliku i izvukao se.“

Posle Nadalovog tajm-auta, vratio se na teren uz velike ovacije i zaradio još jedan aplauz kada je održao servis.

Njegov sumorni izraz je ipak ispričao priču, a on je odbio da iskoristi drop-shot u sledećoj utakmici, odmahujući glavom prema svojoj zabrinutoj pratnji.

Mekenzi je uzeo drugi set kada je Nadal udario forhend u mrežu, a Španac je zabio reket u njegovu stolicu pri promeni ivica.

Oslanjajući se jako na servis i oslanjajući se na dodir, Nadal je odvukao Mekdonalda duboko u treći set, ali je konačno probio na 6-5 kada je Amerikanac projurio napred i pogodio ga pored njega.

Nadal je napao mrežu u očajničkoj poslednjoj utakmici, ali nije bilo ponavljanja „čuda iz Melburna“, kada se vratio iz dva seta u prošlogodišnjem klasičnom finalu i pobjedio Daniila Medvedeva.