Rusija krivi Ukrajinu za bombu u kojoj je ubijen vojni bloger

Rusija krivi Ukrajinu za bombu u kojoj je ubijen vojni bloger

Najviša ruska agencija za borbu protiv terorizma saopštila je u ponedeljak da su bombaški napad u kojem je ubijen poznati ruski vojni bloger organizovale ukrajinske bezbednosne agencije.

Ruski zvaničnici rekli su da je Vladlen Tatarski (40) ubijen u nedelju dok je vodio diskusiju u kafiću na obali reke Neve u istorijskom srcu Sankt Peterburga. U eksploziji je ranjeno preko 30 ljudi, a 10 ih je u teškom stanju, saopštile su vlasti.

Nacionalni antiteroristički komitet, državna struktura koja koordinira borbu protiv terorizma, saopštila je da su napad na Tatarskog „planirali ukrajinske specijalne službe“ uz učešće ljudi koji su sarađivali sa fondacijom za borbu protiv korupcije koju je osnovao zatvoreni ruski opozicioni lider Aleksej Navaljni. . U njemu se navodi da je uhapšeni osumnjičeni bio „aktivni pristalica“ Navalnijeve grupe.

OVO JE NAJNOVIJA VEST. Ranija priča AP-a sledi u nastavku.

Ruska policija uhapsila je u ponedeljak ženu osumnjičenu za isporuku bombe koja je ubila poznatog vojnog blogera koji je vatreno podržavao rat Moskve u Ukrajini.

Ruski zvaničnici rekli su da je Vladlen Tatarski (40) ubijen u nedelju dok je vodio diskusiju u kafiću na obali reke Neve u istorijskom srcu Sankt Peterburga. U eksploziji je ranjeno preko 30 ljudi, a 10 ih je u teškom stanju, saopštile su vlasti.

Istražitelji veruju da je bomba bila sakrivena u bisti blogera koju mu je osumnjičeni poklonio neposredno pre eksplozije.

Ruski istražni komitet, najviša državna agencija za kriminalističke istrage, saopštio je da je Darja Trjopova uhapšena zbog sumnje da je umešana u ubistvo Tatarskog. Triopova, 26-godišnja stanovnica Sankt Peterburga koja je ranije bila privedena zbog učešća na antiratnim skupovima.

Novinska agencija Interfaks je prvobitno izvestila o njenom hapšenju kasno u nedelju, ali je kasnije rekla da je ona bila u bekstvu dok su njene majka i sestra pozvane na ispitivanje. Neki medijski izveštaji sugerisali su da je Tropova mogla da nije znala da bista sadrži eksplozivnu napravu i da su je oni koji su organizovali napad koristili da je isporuče.

Svedoci su rekli da je osumnjičeni tokom razgovora postavljao pitanja i razmenjivao primedbe sa Tatarskim. Jedna svedokinja je rekla da je žena rekla Tatarskom da je napravila bistu blogerki, ali da su je čuvari zamolili da to ostavi na vratima, sumnjajući da bi mogla biti bomba. Šalili su se i smejali, a onda je ona otišla do vrata, zgrabila bistu i poklonila je Tatarskom.

Na snimku se vidi kako Tatarski pravi šale na račun biste i stavlja je na sto pored sebe neposredno pre eksplozije.

Ruski istražni komitet, najveća državna agencija za krivične istrage, pokrenuo je istragu po optužbama za ubistvo.

Niko nije javno preuzeo odgovornost, ali vojni blogeri i patriotski komentatori odmah su okrivili Ukrajinu za napad i uporedili bombaški napad sa avgustovskim atentatom na nacionalističku TV komentatorku Darju Duginu, koja je ubijena kada je eksplodirala daljinski upravljana eksplozivna naprava postavljena u njen SUV dok je ona vozio se na periferiji Moskve.

Ruske vlasti su za Duginu smrt okrivile ukrajinske vojne obaveštajne službe, ali je Kijev negirao umešanost.

Duginin otac, Aleksandar Dugin, nacionalistički filozof i politički teoretičar koji snažno podržava invaziju na Ukrajinu, pozdravio je Tatarskog kao „besmrtnog” heroja koji je umro da bi spasio ruski narod.

Reagujući na smrt Tatarskog, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da su njegove aktivnosti „zadobile mržnju prema kijevskom režimu“ i istakla da su on i drugi ruski vojni blogeri dugo bili suočeni sa ukrajinskim pretnjama.

Jevgenij Prigožin, ruski milioner, vlasnik vojnog izvođača Vagner grupe koji je predvodio ofanzivu Moskve na istoku Ukrajine, rekao je da je vlasnik kafea i da ga je predao patriotskoj grupi na sastanke. On je rekao da sumnja u umešanost ukrajinskih vlasti u bombaški napad, rekavši da je napad verovatno pokrenula „grupa radikala“ koji nisu povezani sa vladom u Kijevu.

Otkako su borbe u Ukrajini počele 24. februara 2022. godine, ukrajinske vlasti su se uzdržavale od preuzimanja odgovornosti za različite požare, eksplozije i očigledna ubistva u Rusiji. Istovremeno, zvaničnici u Kijevu su oduševljeno pozdravili takve događaje i insistirali na pravu Ukrajine da izvrši napade u Rusiji.

Visoki zvaničnik ukrajinske vlade izveo je eksploziju u kojoj je ubijen Tatarski kao deo unutrašnjih previranja.

„Pauci jedu jedni druge u tegli“, napisao je savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak na engleskom na Tviteru kasno u nedelju. „Pitanje kada će domaći terorizam postati instrument unutrašnje političke borbe bilo je pitanje vremena.

Tatarski, koji je podnosio redovne izveštaje iz Ukrajine, bio je pseudonim za Maksima Fomina, koji je prikupio više od 560.000 pratilaca na svom kanalu aplikacije za razmenu poruka Telegram.

Rođen u Donbasu, industrijskom srcu Ukrajine, Tatarski je radio kao rudar prije nego što je započeo posao sa nameštajem. Kada je zapao u finansijske teškoće, opljačkao je banku i osuđen na zatvorsku kaznu. On je pobegao iz pritvora nakon što je separatistička pobuna koju je podržavala Rusija zahvatila Donbas 2014. godine, nedeljama nakon moskovske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim. Zatim se pridružio separatističkim pobunjenicima i borio se na prvoj liniji fronta prije nego što se okrenuo blogovanju.