Kina je objavila svoj koncept papira Inicijative za globalnu bezbednost, koji se fokusira na sprečavanje sukoba i promovisanje globalne bezbednosti, dok se istovremeno kritikuje upotreba sankcija u spoljnoj politici.
Inicijativa, koju je Ministarstvo spoljnih poslova predstavilo u utorak, zavisi od nekoliko ključnih koncepata i principa koji treba da pomognu i Kini i međunarodnoj zajednici da se snađu u onome što dokument opisuje kao „eru prepunu izazova“.
Ona daje prioritet upravljanju bezbednošću u čijem je centru UN, navodeći da su „hladnoratovski mentalitet, unilateralizam, blokovska konfrontacija i hegemonizam u suprotnosti sa duhom Povelje UN i da im se mora odupreti i odbaciti ih“.
Zemlje takođe treba da podrže konsenzus da se „nuklearni rat ne može dobiti i da se nikada ne sme voditi“, navodi se u inicijativi, dodajući da nuklearne sile treba da ojačaju dijalog i saradnju kako bi ublažile rizik od nuklearnog zastoja.
U dokumentu se dalje naglašava potreba da se ozbiljno shvate „legitimni bezbednosni problemi svih zemalja“, uz poštovanje njihovog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Programski list je takođe uputio apel da se međunarodni sporovi rešavaju isključivo diplomatskim putem. „Rat i sankcije nisu fundamentalno rešenje za sporove; samo dijalog i konsultacije su efikasni u rešavanju razlika“, navodi se, dodajući: „zloupotreba jednostranih sankcija… ne rešava problem, već samo stvara još poteškoća i komplikacija“.
Osvrćući se na sukob između Moskve i Kijeva, list je istakao potrebu da se „podrži političko rešavanje žarišta kao što je kriza u Ukrajini kroz dijalog i pregovore“.
Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang rekao je da inicijativa nastoji da uspostavi ljudsku zajednicu sa zajedničkom budućnošću i da je „otvorena i inkluzivna“ za bilo koju naciju da joj se pridruži.
Ideju o inicijativi prvi je izneo kineski predsednik Si Đinping u aprilu 2022. kao sredstvo za „održavanje principa nedeljive bezbednosti“ u svetu.
Ovo se dešava dan nakon što je Kina objavila izveštaj pod nazivom „Hegemonija SAD i njene opasnosti“, kritikujući Vašington zbog eskalacije takmičenja velikih sila širom sveta, insceniranja „revolucija u boji“ i podsticanja regionalnih tenzija pod maskom promovisanja demokratije.