Investicije u svemirske startape su se više nego prepolovile na 21,9 milijardi dolara 2022. godine, jer su njihovi pobornici rizičnog kapitala tražili sigurnije puteve suočeni sa mračnim ekonomskim izgledima, rekla je kompanija VC Space Capital, dodajući da očekuje još više bola za sektoru ove godine.
Prošla godina, u kojoj je došlo do oštrog preokreta u odnosu na rekordnu 2021. sa 45,7 milijardi dolara finansiranja, označila je najteži period za pokretanje svemirskih kompanija od ekonomske krize 2008.
„Dok se privreda oporavila od pandemije COVID-a, centralne banke su pokrenule najbrži ciklus povećanja kamatnih stopa od 1988. Tržišni zamah je udario u kočnice i cene imovine su pale na sve strane“, navodi Space Capital u svom kvartalnom izveštaju.
Teško okruženje je navelo vodeće svemirske kompanije da daju prioritet dokazanim poslovnim modelima, prihodima i državnim ugovorima, dodaje se u izvještaju.
„Kompanije koje služe američkoj vladi i potrebama odbrane su u najboljoj poziciji da održe rast i profitabilnost tokom naredne godine“, rekao je za Rojters izvršni partner Čed Anderson.
U poslednje vreme, kompanije za satelitsku analitiku, slike i podatke dospele su u centar pažnje, posebno nakon ruske invazije na Ukrajinu i geopolitičkih tenzija između Kine i SAD. Na primer, kompanija za privatni kapital Advent International je u decembru kupila firmu za satelitske snimke Makar Technologies (MAKSR.N) za 4 milijarde dolara.
Privatne kompanije u ovom segmentu takođe su imale koristi, privlačeći ukupne investicije od 2,5 milijardi dolara u četvrtom kvartalu – skoro polovinu cifre za celu industriju.
Međutim, startapi koji razvijaju hardver za svemir nisu bili te sreće, jer su njihovi kapitalno intenzivni poslovni modeli obeshrabrili investitore, kažu analitičari.
Ipak, takvi startupi koji su izloženi državnim ugovorima smatraju se otpornijima jer imaju pristup stalnom toku prihoda u teškom okruženju.
„Postojalo je veće interesovanje investitora oko svega što je povezano sa državnom proizvodnjom malih satelita, jer se generalno smatra da bi budžet za odbranu trebalo da bude otporniji na recesiju“, rekao je analitičar Canaccord Genuitija Ostin Moler.