Irska kazna za VhatsApp naglašava previranja privatnosti u EU

Irska kazna za VhatsApp naglašava previranja privatnosti u EU

Irska je kaznila VhatsApp zbog kršenja strogih pravila o privatnosti Evropske unije u slučaju koji je razotkrio podjele među nadzornim organima EU oko toga kako regulisati svoju matičnu kompaniju Meta.

Komisija za zaštitu podataka je u četvrtak naložila aplikaciji za ćaskanje da plati 5,5 miliona evra (5,9 miliona dolara) jer je primorala korisnike da dozvole da se lični podaci koriste za pružanje „poboljšanja usluga i bezbednosti“ – ali tek nakon što su se neki od njenih evropskih kolega zamerili prvobitna odluka da se kompanija otpusti.

U srodnoj odluci ranije ovog meseca koja se odigrala na sličan način, irski nadzornik je kaznio Meta Platforms Inc. sa 390 miliona dolara kazni jer je primorao korisnike Fejsbuka i Instagrama da pristanu na personalizovane oglase na osnovu njihove aktivnosti na mreži.

Sva tri slučaja datiraju iz maja 2018. godine, kada su na snagu stupili strogi propisi o privatnosti 28-članog bloka.

Komisija, koja je Meta vodeći evropski regulator privatnosti, jer je regionalno sedište kompanije u Dablinu, prvobitno je stala na stranu giganta iz Silicijumske doline. Ali mnoštvo drugih nadzornih organa EU za zaštitu podataka usprotivilo se njenim nacrtima odluka i irski nadzorni pas je bio primoran da ih poništi i izrekne strože kazne.

U svojoj konačnoj odluci o slučaju VhatsApp, komisija je takođe naložila kompaniji da svoje operacije obrade podataka uskladi sa pravilima privatnosti EU u roku od šest meseci.

VhatsApp je saopštio da se ne slaže sa odlukom i da planira da uloži žalbu.

„Čvrsto vjerujemo da je način na koji usluga funkcioniše tehnički i pravno usklađen“, navodi se u saopštenju.

Odluka irskog psa čuvara napisana je suvim tehničkim jezikom, ali znaci tenzija sa kolegama iz EU bili su evidentni u odeljku pri kraju, gde se navodi da je odbor regulatora EU za zaštitu podataka „namenio da ga uputi“ da sprovede novu istraživanje svih VhatsApp-ovih operacija obrade podataka.

Nije na odboru da „naređuje i usmerava organe da se angažuju u otvorenoj i spekulativnoj istrazi“, rekao je irski nadzornik, dodajući da će tražiti od najvišeg suda EU da poništi nalog jer je „problematičan u smislu nadležnosti“.