Iranska šahistkinja stigla je u Španiju u utorak nakon što je dobila upozorenje da se ne vraća u Iran zbog takmičenja bez hidžaba na međunarodnom turniru u Kazahstanu.
Sara Khadem, rođena 1997. godine, učestvovala je na prošlonedeljnom FIDE Svijetskom prvenstvu u brzom i blic šahu u Almatiju bez hidžaba – marame koja je obavezna prema strogim iranskim pravilima oblačenja.
Izvor, koji nije želeo da bude imenovan zbog osetljivosti stvari, rekao je da je Khadem naknadno primila više telefonskih poziva u kojima su je pojedinci upozoravali da se ne vraća kući posle turnira, dok su drugi rekli da bi trebalo da se vrati, obećavajući da će je „rešiti problem“.
Izvor je takođe rekao da su Khademini rođaci i roditelji, koji se nalaze u Iranu, takođe dobili prijetnje, ne iznoseći više detalja.
Iransko ministarstvo spoljnih poslova nije odmah odgovorilo na zahtijev za komentar o slučaju.
Khadem, koja je takođe poznata kao Sarasadat Khademalsharieh, stigla je u Španiju u utorak, rekao je izvor.
Ona nije odgovorila na Rojtersov zahtev za komentar. Novine, uključujući Le Figaro i El Pais, objavile su prošle nedelje da se Khadem neće vratiti u Iran i preseliti u Španiju.
Telefonski pozivi su doveli do toga da su organizatori odlučili da obezbede obezbeđenje u saradnji sa kazahstanskom policijom, što je dovelo do toga da su četiri telohranitelja stacionirana ispred Khademine hotelske sobe, rekao je izvor.
Iran je zapljusnut demonstracijama protiv religijskog rukovodstva zemlje od sredine septembra, kada je 22-godišnja iranska Kurdkinja Mahsa Amini umrla u pritvoru moralne policije koja ju je pritvorila zbog „neprikladne odeće“.
Zakoni koji sprovode obavezno nošenje hidžaba postali su žarište tokom nemira, sa nizom sportistkinja koje se takmiče u inostranstvu u javnosti bez svojih marama.
Khadem se nalazi na 804. mestu u svetu, prema veb stranici Međunarodne šahovske federacije. Na sajtu za događaj od 25. do 30. decembra navedena je kao učesnik i u Rapid i u Blic takmičenjima.
Protesti predstavljaju jedan od najhrabrijih izazova iranskom rukovodstvu od njegove revolucije 1979. godine i privukli su Irance iz svih sfera života.
Žene su igrale istaknutu ulogu, skidajući, a u nekim slučajevima i paleći marame, dok su demonstranti ohrabrili ono što su videli kao znak podrške i ženskih i muških iranskih sportista.