Istraživači istražuju da li virus COVID-a može uticati na vid i dubinu percepcije zaraženih.
Studija, koju zajedno vode Zdravstveni institut Menzies Univerziteta Griffith i Centar za konvergentno istraživanje novih virusnih infekcija u Južnoj Koreji, Korejski istraživački institut za hemijsku tehnologiju, ima za cilj da razume kako SARS-CoV-2 utiče na oči i da li bi mogao da posluži kao put infekcije virusom.
Utvrđeno je da su oči i trigeminalni nervi podložni virusu i da (na životinjskim modelima) SARS-CoV-2 može zaraziti oko kroz respiratorni trakt, preko mozga.
Glavni vođa istraživanja i ko-vodeći autor profesor Sureš Mahalingam rekao je da virus može početi da utiče na vid kada zapaljenje optičkih nerava, abnormalno nakupljanje tečnosti i infiltracija imunih ćelija dovedu do debljanja mrežnjače.
„Virus može da inficira oko kroz nervna tkiva na zadnjem delu oka koja igraju ulogu u vizuelnim aspektima oka i šalju signale u vizuelne svrhe“, rekao je profesor Mahalingam.
„Rezultat ove upale mrežnjače bio je smanjenje percepcije dubine zbog zamagljenog vida.“
Čini se da je ovaj zamagljen vid samo simptomatski, a ne trajna degeneracija očnog tkiva.
Takođe je verovatno da će uticati na veoma mali broj ljudi.
Univerzitet Griffith Ph.D. student g. Ng Vern Hann je rekao da, iako je mnoga istraživanja COVID-a bila fokusirana na respiratorne infekcije, posebno u plućima i nosnoj regiji, nije bilo mnogo pažnje na oči.
„Otkrili smo da virus zaista može da zarazi oko normalnim intranazalnim pristupom, ali i ako kapljice virusa dođu u direktan kontakt sa okom“, rekao je on.
„ACE2 receptor je ono za šta se virus vezuje kako bi inficirao određenu ćeliju u tkivu ili organu, a ovaj receptor se nalazi u izobilju u plućima, krajnicima, nosnoj šupljini, bubrezima i srcu, zbog čega se dosta izveštaja nalazi. su objavljeni za te organe, ali smo otkrili da su ACE2 receptori takođe prisutni u oku, što olakšava infekciju.