Na prijevremenim parlamentarnim izborima u Francuskoj do 17 sati je glasalo 59,39 odsto birača, prenosi Le Monde.
To je značajno povećanje u odnosu na izlaznost u isto vrijeme na izborima 2022. godine, kada je iznosila 39,4 odsto.
Takođe, ukupna izlaznost na izborima 2022. iznosila je 47,7 odsto.
Vjeruje se da će današnja izlaznost biti najviša od 1986. godine, kažu iz francuskog Ipsosa, kako prenosi Rojters.
Agencije Ipsos i Elabe su za državnu televiziju ocijenile da bi konačna izlaznost mogla biti između 67,5 i 69,5 odsto.
Izlaznost na današnjim prijevremenim izborima do 17 sati veća je, prema grafiku koji je objavio Le Monde, i od konačne izlaznosti 2012. godine, koja je iznosila 57,2 odsto.
Predsjednik Francuske, Emanuel Makron, glasao je u Le Toukuetu, u departmanu Pa-de-Kale, zajedno sa svojom suprugom, Brižit Makron.
Marin Le Pen glasala je na prijevremenim izborima za Nacionalnu skupštinu Francuske u sjevernom francuskom gradu Enen-Beaumont, gdje je bila na listi opštinskih odbornika i odakle je prvi put izabrana u francuski parlament 2017. godine.
Makron je raspustio parlament i raspisao izbore nakon teškog poraza njegove stranke Preporod na izborima za Evropski parlament i pobjede stranke Nacionalno okupljanje (RN) Marin le Pen.
Ankete prije glasanja sugerišu da bi RN mogao da ima 33 do 36 odsto glasova, na brzinu sastavljena ljevičarska koalicija sa Novim narodnim frontom, na drugom je mjestu sa 28 do 31 odsto, dok je Makronov centristički savezom na trećem na 20 do 23 odsto podrške, piše Rojters.
Novi narodni front uključuje širok spektar partija, od umjerenog lijevog centra do tvrdoljevice, evroskeptične, anti-NATO partije Francuska Nepokorna, koju predvodi jedan od Makronovih najžešćih protivnika, Žan-Lik Melanšon.
Francuzi biraju između više od 4.000 kandidata za 577 poslaničkih mjesta u Nacionalnoj skupštini. Po jedan poslanik se bira u svih 577 izbornih jedinica većinskim glasanjem u dva kruga.
On može biti izabran već u prvom krugu ako istovremeno dobije 50 odsto glasova onih koji su izašli na birališta i najmanje 25 odsto broja upisanih birača, inače će pobjednika odlučiti drugi krug glasanja, u koji ulaze dva kandidata s najvećim brojem glasova u prvom krugu i sljedeći koji su dobili najmanje 12,5 odsto glasova upisanih.
Ne dobijaju sve izborne jedinice isti broj zastupnika u skupštini, odnosno broj poslanika se dodjeljuje u skladu s brojem stanovnika.