Predstavnik Bosne i Hercegovine (BiH) pri Ujedinjenim nacijama (UN) Zlatko Lagumdžija saopštio je da je sinoć usaglašena konačna verzija Rezolucije UN o genocidu u Srebrenici, sa dva amandmana koja su postali sastavni dio dokumenta o kojem će se glasati.
On je, u objavi na društvenoj mreži Iks, kazao da će se Rezolucija naći pred svim članicama UN idući četvtak, te da je konačna verzija Rezolucije kvalitetnijeg „upeglanog“ teksta sa dva amandmana.
„Ovim putem i časne ljude, kao i dušmane, obavještavam: Danas je usaglašen konačni tekst rezolucije o kojem će se Generalna skupština UN-a izjasniti 23.5.2024. Do tada ćemo biti najbolja verzija nas samih. Učinit ćemo sve što možemo – kao i prethodnu godinu“, kazao je Lagumdžija.
Danas usaglašena konačna verzija Rezolucije, koja ce se naći pred svim članicama UN u idući četvtak, nas je dovela do još kvalitetnijeg “upeglanog” teksta sa dva amandmana koja su postali sastavni dio dokumenta o kojem će se glasati.
Portal Klix.ba navodi da je u konačnom tekstu uvršten prvi amandman Crne Gore i još jedan dodatak.
Lagumdžija je naveo da prvi amandman izbija argumente „lažnim patriotima“, koji, kako kaže, promovišu nepostojeću krivicu „genocidnih naroda“.
Prvi amandman glasi: „Ponavljamo da se krivična odgovornost po međunarodnom pravu za zločin genocida ne može odnositi na bilo koju etničku, vjersku ili neku drugu zajednicu u cjelini“.
Iz konačne verzije teksta Rezolucije se može zaključiti da je prvi amandman onaj koji je predložila Vlada Crne Gore.
„Vijesti“ su ranije ovog mjeseca objavile da u prvom amandmanu piše: „… Ponavljajući da je krivica za zločin genocida individualizovana, te se ne može pripisati bilo kojoj etničkoj, vjerskoj ili drugoj skupini ili zajednici u cjelini“.
Prvi izbija argumente lažnim patriotima koji promoviraju nepostojeću krivicu “genocidnih naroda”! Tekst glasi: “Ponavljamo da se krivična odgovornost po medjunarodnom pravu za zločin genocida ne može odnositi na bilo koju etničku, vjersku ili neku drugu zajednicu u cjelini”
Lagumdžija je poručio da se drugim amandmanom ukazuje na jačanje jedinstva u različitostima koje, kako ističe, nije samo moto Evropske unije (EU) nego i priroda BiH kao evropske države zasnovane na ovakvim tradicijama.
Drugi amandman glasi: „Ponavljamo čvrstu posvećenost da održavamo i jačamo jedinstvo u različitostima u Bosni i Hercegovini“.
„Da ne bude nesporazuma – ovo je konačni tekst Rezolucije o ‘Međunarodnom danu refleksije i komemoracije 1995 genocida u Srebrenici’, koji ce se naći pred Generalnom skupštinom UN 23.5.2024. Učinili smo sve što smo znali i mogli. Nećemo stati. Hvala svima koji su bili sa nama“, zaključio je Lagumdžija.