Poljski premijer Donald Tusk rekao je da će njegova vlada predložiti zakon za liberalizaciju gotovo potpune zabrane abortusa i ublažavanje ograničenja na pilule za jutro poslije, što bi dramatično preokrenulo politiku prethodne administracije. Međutim, nejasno je da li će dobiti dovoljno podrške u parlamentu, pišu svjetski mediji.
Donald Tusk, novi premijer Poljske, planira reformisati zakon o abortusu, najavivši 24. januara da je koaliciona vlada spremna da pred parlamentom predstavi „nacrt za legalan i siguran abortus do 12. sedmice“.
Izmjenu zakona predložila je poslanička frakcija njegove liberalno-konzervativne Građanske koalicije, ističe njemačka novinska agencija dpa, dodajući da Tuskova vlada lijevog centra uključuje još dvije stranke, ljevičarski savez Lewica i hrišćansko-konzervativni Treći put.
Drugi nacrt ima za cilj da olakša pristup piluli za jutro poslije, kojim bi žene i djevojke starije od 15 i više godina trebale imati mogućnost da ih dobijaju bez recepta.
U Poljskoj su, 2021. godine stupili na snagu stroži zakoni o abortusu nakon kontroverzne presude Ustavnog suda, nakon čega ženama nije dozvoljeno da abortiraju čak i ako nerođeno dijete ima teške malformacije.
Prošle godine u Poljskoj je zabilježeno nekoliko protesta nakon smrti trudnice tokom bolničkog liječenja, ističe dpa, dodajući da su aktivistkinje za prava žena optužile ljekare da se, iz straha od pravnih posljedica, nisu odlučili da obave prekid trudnoće uprkos komplikacijama.
Oba nacrta koja nova poljska vlada nastoje predložiti suočavaju se s teškom borbom, ukazuje Frans Pres, dodajući da postoji zabrinutost da li će liberalizacija gotovo potpune zabrane abortusa i ublažavanje ograničenja na pilule za jutro poslije dobiti dovoljno podrške u parlamentu.
Čak i ako se to desi, ističe AFP, konzervativni predsjednik u savezu s desničarskim populistima i dalje može staviti veto na zakone.
Koalicija proevropske unije preuzela je vlast od PiS-a na izborima u oktobru, obećavajući da će liberalizovati zakone o abortusu u zemlji u kojoj je to pitanje izazvalo masovne proteste.
Dvije od tri političke grupe u vladajućoj koaliciji, ljevica i Građanska koalicija koju predvodi Tusk, imaju liberalizaciju abortusa u svojim programima. Međutim, treći član koalicije, centristički Treći put, nije zvanično izrazio svoje stavove o ovoj temi i njeni zakonodavci nisu sigurni da će podržati zakon.
Ako bude usvojen, zakon bi predstavljao veliko odbijanje politike posljednje desničarske vlade, ukazuje AFP.
Poljska je pretrpjela urušavanje ženskih reproduktivnih prava tokom osmogodišnje vladavine konzervativne stranke Pravo i pravda (PiS), ciljajući na pristup abortusu, kao i vantjelesnu oplodnju i hitnu kontracepciju.
Ipak, kako ističu grupe za zaštitu ženskih prava, desetine hiljada žena prekidaju trudnoću kod kuće, koristeći zabranjene tablete za abortus ili odlaskom u inostranstvo.
Tuskovu najavu planova za liberalizaciju zakona o abortusu i ublažavanje ograničenja na pilule za „jutro poslije“, poljsko ministarstvo zdravlja je, kako prenosi AFP, opisalo kao „odličan trenutak“ u kom se ženama vraća pravo da odlučuju o sebi.
S obzirom na to da je pomoć pri abortusu zabranjena u Poljskoj, aktivisti i doktori koji pomažu u proceduri rizikuju zatvor, dodaje agencija ističući da je u martu 2023. aktivistica Justina Vidžinska proglašena krivom za snabdijevanje trudnice tabletama za abortus te je osuđena na obavljanje društvenog rada.
Za neke Poljake, ushićenje prošlogodišnjih izbora već ustupa mjesto frustraciji i sumnji u to da li promjena vlade može uspjeti da „opere ili barem razvodni“ deceniju desničarske politike, piše Vašington Post.
Tusk je tokom predizborne kampanje obećao da će liberalizovati abortus u prvih 100 dana na funkciji. Krajnji rok za to obećanje je 21. mart. Međutim, dodaje list, prošle sedmice je Tusk rekao da je malo vjerovatno da će glasanje biti prije aprila.
Marek Sacicki iz stranke Treći put, rekao je poljskim medijima 25. januara da je dio „velike grupe poslanika koji definitivno neće podržati ovaj zakon“, dok su neki lideri Trećeg puta čak predložili nacionalni referendum o tom pitanju.
Pojedinci na ljevici, u međuvremenu, žele ići dalje i dekriminalizovati pomoć pri abortusu, izbacujući zakon iz 1997. koji predviđa da je pomoć nekome u nedozvoljenom abortusu kažnjiva do tri godine zatvora.
Međutim, ističe Vašington Post, čak i ako oba zakona Građanske koalicije prođu u parlamentu, na njih bi mogao staviti veto predsjednik Andržej Duda ili ih odbiti Ustavni sud.
Poljakinje, u međuvremenu, ostaju u stanju neizvjesnosti, napisao je list, dodajući da su u protekle tri godine, tužioci istražili šest slučajeva u kojima su trudnice umrle nakon što su ljekari odbili da prekinu njihovu trudnoću.
Veći dio druge polovine 20. vijeka, abortus je bio legalan pod poljskom komunističkom vladom. Kada je komunistička vladavina okončana 1989. godine, Katolička crkva je počela da se zalaže za strože zakone o abortusu.
Godine 1993. zakonodavno tijelo je odobrilo zakon o zabrani abortusa osim u slučajevima incesta ili silovanja, ako je zdravlje majke ugroženo ili ako je fetusu dijagnostikovana teška urođena mana.
Kada je PiS došao na vlast 2015. godine, nastojao je još više ograničiti abortus. Njen pokušaj da zakonski donese skoro zabranu odbijen je usred masovnih protesta. Tako su poslanici PiS-a tražili odluku Ustavnog suda, a sud je, prepun lojalista PiS-u, oborio jedan od tri stuba kompromisa o abortusu te se teške malformacije fetusa više nisu smatrale dovoljnim opravdanjem.
Sudska presuda je, podsjeća list, bila krajnje nepopularna, što je izazvalo najveće proteste u Poljskoj od pada komunizma.
Iako Tusk nije pokušao ukinuti ograničenja za abortuse u Poljskoj posljednji put kada je bio premijer, od 2007. do 2014, njegova stranka se pozivala na vraćanje prava na abortus kao na ključnu tačku okupljanja na prošlim izborima, a analitičari kažu da je taj stav pomogao dovođenju nove vlade na vlast.
Aktivisti za prava na abortus sada zahtijevaju da se Tuskova vlada drži svojih predizbornih obećanja.