Vrućina ne jenjava: Evo kako zaspati tokom toplotnog talasa

Vrućina ne jenjava: Evo kako zaspati tokom toplotnog talasa

Tropske temerature iz dana u dan sve više utiču na spavanje velikog broja ljudi. Visoke temperature tokom noći oduzimale su ljudima širom svijeta prosječno 44 sata sna godišnje tokom samo prve dvije decenije 21. vijeka, prema studiji iz 2022. Nažalost, činilo se da dnevno spavanje i duži san u hladnijim noćima nisu nadoknadili izgubljene sate san, otkrili su istraživači.

Da bismo dobili najkvalitetniji san, stručnjaci odavno preporučuju spavanje u hladnoj prostoriji – najbolje je između 15,6 do 19,4 stepeni Celzijusa . Međutim, šta se dešava kada to ne možemo da postignemo tokom toplotnog talasa?

Ljekari napominju da je jako bitno da unosimo dovoljno tečnosti , odnosno da ostanemo hidrirani. Konzumiranje velikih količina vode tokom dana može pomoći tijelu da bolje reguliše temperaturu noću.

„A li nemojte piti sat ili dva prije spavanja, inače ćete se na kraju probuditi uveče da biste išli ​​u kupatilo. Umjesto toga, grcikajte jednu ili dvije kockice leda prije spavanja „, kaže specijalista za spavanje dr Raj Dasgupta.

Laganiji obroci posebno onaj poslednji u danu, pomaže da izađemo na kraj sa vrućinama. Savjetuje se da se izbjegava prerađena hrana , ugljeni hidrati, zasićene masti, jer to može poremetiti san.

Jasno je da ćemo birati takođe i lagane pidžame, ali najbolje je da budu pamučne i široke.

Kada je jutro, preporuka je da se otvore prozori i vrata i da se uključe ventilatori. Provetriti spavaću sobu, a zatim je zatvorite kada temperatura poraste. Ako pak nema pauze od vrućine, zatvorite roletne, povući zastore za prozore i učiniti sve što možemo „da kuća i spavaća soba budu što hladnije i mračnije i danju i noću“, predložili su stručnjaci.

Kupanje i tuširanje mlakom ili hladnijom (nikako ledenom) vodom su obevezni:

„Vaša tjelesna temperatura se snižava nakon što napustite tuš ili kadu dok se tijelo prilagođava hladnijem okruženju. Ovaj pad temperature priprema tijelo za san, jer telesna temperatura ima prirodni cirkadijalni ritam – telo je pripremljeno da se ohladi kada legnete i zagrije kada ustanete“, pojašnjava Dasgupta.

Trebalo bi pronaći hladnije mjesto za spavanje , nalažu stručnjaci i predlažu da koristimo, ako nemamo klima uređaj, plafonske ventilatore ili električne ventilatore na podu ili pored kreveta, koji troše „do 50 puta manje električne energije od klima uređaja“.

Ako jedne noći loše spavate, sledeće ne idite rano u krevet, savjetuju stručnjaci i dodaju da je važno da se pridržavamo redovnog vremena za spavanje da bismo naučili mozak da je vrijeme za spavanje, bez obzira na temperaturu.

Nastaviti sa fizičkom aktivnošću, ali u ranim jutarnjim satima, kada je na otvorenom još relativno prijatno, što je jedan od ključnih načina za održavanje redovnog rasporeda spavanja i buđenja, piše CNN.