Virusi majmunskih boginja ostaju osetljivi na dostupne lekove

Virusi majmunskih boginja ostaju osetljivi na dostupne lekove

Virus mpok je usko povezan sa virusom malih boginja (virus variola), koji je izazvao velike, smrtonosne epidemije pre nego što je iskorenjen vakcinacijom krajem 1970-ih. Dok je virus malih boginja doveo do veoma teške progresije bolesti sa stopom smrtnosti od oko 30%, mpok je blaži. Ipak, stopa mortaliteta je i dalje oko 3%.

Posebno su u opasnosti od teškog toka bolesti osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom, starije osobe, trudnice, novorođenčad i mala deca. Do nedavno, epidemije mipoksa su se javljale samo u određenim delovima Afrike kada su se ljudi zarazili kontaktom sa divljim životinjama, obično glodarima kao što su gambijski pacov sa vrećicom i veverica sa užetom.

Međutim, u maju 2022. otkrivena je prva velika epidemija mipoksa izvan Afrike; virus se širio isključivo prenosom sa čoveka na čoveka. Ova tekuća epidemija do sada je dosegla više od 100 zemalja, a Svetska zdravstvena organizacija (SZO) ga je klasifikovala kao vanrednu situaciju od međunarodnog značaja za javno zdravlje.

Oko 10% pacijenata sa mipoksom zahteva bolničko lečenje. Štaviše, trenutna epidemija mipoksa razlikuje se od prethodnih u pogledu prenosa bolesti i simptoma. Ove razlike su izazvale zabrinutost da se virus mpok koji trenutno cirkuliše možda promenio na takav način da više ne bi reagovao na dostupne antivirusne lekove.

U tom kontekstu, međunarodni istraživački tim na čelu sa profesorom Jindrihom Cinatlom sa Instituta za medicinsku virusologiju, Goethe univerziteta u Frankfurtu/Univerzitetske bolnice u Frankfurtu, i profesorom Martinom Michaelisom sa Škole za bionauke Univerziteta u Kentu, uspeo je da izoluje i kultiviše viruse u ćelijske kulture od 12 pacijenata iz trenutne epidemije mpok-a. Ovo im je omogućilo da testiraju ove izolate mpok virusa u kulturama ćelija kože, koje su prirodno zaražene mpok virusom, na njihovu osetljivost na tri leka koja su trenutno dostupna za lečenje bolesti: tekovirimat, cidofovir i brincidofovir.

Rezultati su pokazali da je svih 12 izolata nastavilo da reaguje na lečenje klinički relevantnim koncentracijama ovih najčešće korišćenih lekova.

Profesor Jindrich Cinatl je rekao: „Bili smo zaista zabrinuti da se virus mogao promeniti i postati otporan na dostupne terapije. Dobro je videti da to nije slučaj.“

Profesor Martin Mihaelis je dodao: „Ovi nalazi su veoma ohrabrujući i daju dobar razlog za verovanje da će antivirusni lekovi koji su već dostupni takođe biti efikasni protiv virusa mpok u trenutnoj epidemiji.