U novoj studiji koja će danas biti predstavljena na godišnjem sastanku Društva za majčino-fetalnu medicinu (SMFM), The Pregnanci Meeting—i objavljenoj u American Journal of Obstetrics and Ginecologi—istraživači će otkriti nalaze koji sugerišu da su izloženi drugoj vrsti bolesti. i potencijalno opasniji zagađivač ― dim od šumskih požara ― povećava šanse trudnice da dođe do prevremenog porođaja, što se takođe naziva spontanim prevremenim porođajem (u odnosu na onaj koji je medicinski izazvan).
Štetni efekti lošeg kvaliteta vazduha na zdravlje osobe su dobro dokumentovani. Kod trudnica, istraživanja su pokazala da loš kvalitet vazduha, kao što je smog, može dovesti do brojnih štetnih ishoda, uključujući prevremeni porođaj (PTB), jedan od vodećih uzroka smrtnosti novorođenčadi u Sjedinjenim Državama, kao i širom sveta. PTB se definiše kao porođaj pre 37. nedelje trudnoće.
Sada, u novoj studiji koja će biti predstavljena danas na godišnjem sastanku Društva za majčino-fetalnu medicinu (SMFM), The Pregnanci Meeting – i objavljenoj u American Journal of Obstetrics & Ginecologi – istraživači će otkriti nalaze koji sugerišu da su izloženi drugom vrsta i potencijalno opasnijeg zagađivača ― dim od šumskih požara ― povećava šanse trudnice za prerano porođaj, koji se takođe naziva spontanim prevremenim porođajem (u odnosu na onaj koji je medicinski izazvan).
Dim od šumskog požara je posebno štetan po zdravlje ljudi jer sadrži izuzetno fine čestice koje mogu ući duboko u pluća i pogoršati medicinska stanja kao što su astma i srčana oboljenja. Ove sitne čestice takođe mogu da putuju stotinama, a ponekad i hiljadama milja od mesta nastanka požara.
Istraživači su pregledali izvode iz matične knjige rođenih i podatke o porođaju u bolnici od 2007. do 2012. godine za više od 2,5 miliona trudnica u Kaliforniji. Oni su uporedili te informacije sa dnevnim procenama intenziteta dima od šumskog požara – na osnovu satelitskih snimaka – po poštanskom broju.
Podaci su otkrili da je četiri nedelje pre začeća do prvih 20 nedelja trudnoće, 86 procenata trudnica bilo izloženo dimu od požara najmanje jedan dan, sa prosečnom izloženošću od 7,5 dana. Rezultati su pokazali da je dim od šumskog požara značajno povezan sa spontanim prevremenim porođajem, a svaki dodatni dan kada je trudnica bila izložena dimu od požara malo je povećavao šanse za prerano porođaj bebe.
„Divlji požari dovode do akutnih i naglih promena u kvalitetu vazduha“, kaže glavni autor studije Anne Valdrop, MD, subspecijalista za medicinu majke i fetusa na Univerzitetu Stanford u Palo Altu, Kalifornija. „I neki novi dokazi sugerišu da bi dim od požara mogao biti lošije za vaše zdravlje od drugih vrsta zagađivača. Dakle, čak i dok radimo na smanjenju drugih oblika zagađenja vazduha, sa šumskim požarima koji postaju sve češći, intenzivniji i dešavaju se u mnogo većim razmerama, izloženost dimu od požara predstavlja ozbiljno javno zdravlje problem, posebno za ranjivu populaciju kao što su trudnice.“