Stručnjaci TVRDE: Ova aktivnost  TOKOM ODMORA može PODSTAĆI DUGOVJEČNOST

Stručnjaci TVRDE: Ova aktivnost TOKOM ODMORA može PODSTAĆI DUGOVJEČNOST

Za one koji radije biraju opuštanje nego fizičku aktivnost , postoji ugodnija alternativa koja je korisna za zdravlje

Najvažnija mjera za produženje životnog vijeka i očuvanje kvalitete života u starijoj dobi jest redovita tjelovježba. Ipak, mnogi ljudi nisu dovoljno motivirani za redovnu fizičku aktivnost.

Džesika Atencio, doktorand na Univerzitetu Oregon, ističe da je fizička aktivnost ključni nefarmakološki pristup očuvanju zdravlja, no neki zbog brojnih razloga nisu u mogućnosti ili ne žele praktikovati redovnu tjelesnu aktivnost, piše New York Post.

Zdrave opcije umjesto fizičke aktivnosti

Za one koji radije biraju opuštanje nego fizičke kativnosti, postoji ugodnija alternativa koja je korisna za zdravlje uz redovino vježbanje.

U hotelima koji nude saunu, hidromasažnu kadu ili sve popularniju infracrvenu saunu, gosti će više vremena provesti ondje nego u teretani, posebno tokom godišnjeg odmora. No, upravo takve aktivnosti, pokazuje istraživanje objavljeno u časopisu American Journal of Physiology, mogu imati značajne koristi za zdravlje.

Sve tri vrste toplinske terapije – korištenje povišenih temperatura za poticanje fizioloških reakcija – navodno poboljšavaju protok krvi, snižavaju krvni pritisak, smanjuju upale i jačaju imunosni sistem. Međutim do sada nije utvrđeno koja od ove tri metode ima najviše zdravstvenih koristi.

„U poređenju smo najčešće oblike pasivne primjene topline koji se koriste u svakodnevnom životu i koji su predmet naučnih istraživanja. Do sada nijedno istraživanje nije izravno usporedilo kratkoročne učinke ove tri metode“, izjavila je Atencio, koja je sa svojim istraživačkim timom analizirala učinke kupanja u hidromasažnoj kadi u odnosu na boravak u tradicionalnoj i infracrvenoj sauni, na uzorku od 20 zdravih muškaraca i žena.

„Kupanje u toploj vodi pokazalo se najučinkovitijim u povećanju tjelesne temperature. Povišena temperatura podstiče pojačan protok krvi, a ta cirkulacija pozitivno djeluje na funkciju i elastičnost krvnih žila“, pojasnila je Atencio.

Iako bi neke moglo iznenaditi da je hidromasažna kada pokazala najbolje rezultate, istraživački tim nije bio iznenađen.

„Topla voda najviše povisuje tjelesnu temperaturu jer tijelo u vodi znatno teže oslobađa višak topline. Za razliku od boravka na vazduh gdje se hlađenje odvija putem znojenja, u vodi taj prirodni mehanizam postaje manje učinkovit“, pojasnila je Atencio.

Toplinska terapija, poput treninga, donosi najbolje rezultate ako se provodi redovno, ali umjereno, bez pretjerivanja.

„Umjerena primjena toplinske terapije može značajno poboljšati zdravlje“, istaknuo je profesor Kristofer Minson .

Značajniji učinci postižu se kada se toplinska terapija provodi u društvu prijatelja ili u kombinaciji s meditacijom tokom individualnog opuštanja.

„Takvi trenuci mogu biti izrazito opuštajući, a često nose i duhovnu, kulturnu ili društvenu dimenziju. Upravo ti elementi dodatno pojačavaju zdravstvene koristi i imaju ključnu ulogu“, zaključio je Minson.