Poljupci sa partnerom imaju pozitivan uticaj na emocionalno i fizičko zdravlje i mogli bi da budu jedan od najzabavnijih i najljepših načina vođenja računa o tijelu i ostajanja u vrhunskoj formi.
Ovaj romantični čin može da smanji stres i anksioznost, podstakne emocionalnu povezanost, snizi krvni pritisak, ojača imuni sistem i poveća libido.
Poljubac je način na koji ljudi iskazuju ljubav, saosjećanje, ljubaznost i seksualnu privlačnost, najčešće među osobama koje su zaljubljene, članovima porodice ili bliskim prijateljima. Sam čin ljubljenja uključuje stimulaciju više od 10.000 nervnih završetaka, počevši od onih u usnama, a zatim se brzo šire na nervne završetke u mozgu, što dovodi do proizvodnje brojnih hemikalija.
Poljupci su čin koji traje već hiljadama godina i nisu specifični samo za ljude, jer su sisari, ptice i puževi takođe zapaženi u sličnim ponašanjima. Evo šta kaže nauka, kako to poljupci utiču na zdravlje.
Podstiču endorfine
Poljupci otpuštaju endorfine, prirodne hemikalije koje mozak proizvodi i koje se luče nakon dobrog treninga ili trčanja, a pomažu u borbi protiv stresa i depresije. Osim toga, djeluju kao sredstvo za ublažavanje stresa, podižući raspoloženje kada je ono nisko.
Bore se protiv karijesa
Prilikom ljubljenja usna šupljina povećava proizvodnju pljuvačke, koja pomaže u čišćenju usta i uklanjanju čestica koje izazivaju karijes, a koje ostaju nakon jela ili pića. Naravno to ne znači da treba da se prestane sa redovnim pranjem zuba i upotrebom konca (nema ničeg lošeg u dobrom poljupcu, ali loš zadah svakako može da ga pokvari).
Snižavaju krvni pritisak
Poljupci povećavaju puls na način koji širi krvne sudove. Kada se krvni sudovi šire, protok krvi se povećava, što dovodi do trenutnog smanjenja krvnog pritiska. Dakle, ovo znači da je ljubljenje dobro za srce, doslovno i metaforično.
Pomažu da se osjećate povezano
Foto: Ilustracija/Pexels.com
Poljupci ne samo da usrećuju, već mogu da pomognu da u zbližavanju sa partnerom. Kada se osoba sprema za poljubac, mozak povećava nivo oksitocina.
Ovaj hormon ima umirujući efekat i promoviše poverenje i povezivanje među ljudima. Nivoi oksitocina takođe rastu tokom dojenja i seksualnog odnosa, koji su dva najintimnija čina među ljudima. Nekoliko studija je takođe pokazalo da viši nivoi oksitocina kod parova imaju povezanost sa dugovečnošću veze, empatijom i međusobnom podrškom.
Jačaju imunitet
Intenzivan poljubac koji traje duže od 10 sekundi prenosi oko 80 miliona bakterija. Srećom, ova razmjena je korisna. Kada se razmjenjuje pljuvačka sa nekim, upoznaju se „nove“ bakterije na koje imunološki sistem stvara antitela, štiteći od bolesti.
Što više se parovi ljube, veća je vjerovatnoća da će da imaju slične mikrobe u pljuvački, što znači da poljupci zapravo mogu da promjene vrste bakterija koje nastanjuju usta.
Sagorjevaju kalorije i smanjuju holesterol
Strastveni poljupci mogu da sagore oko 5-8 kalorija u minuti. Iako to ne zamjenjuje trening, svakako je bolje od ničega, a mnogo je zabavnije od vježbanja u teretani.
Zanimljivo je da poljupci mogu i da smanje nivo holesterola. Jedno istraživanje pratilo je parove koji su živeli zajedno tokom šest nedjelja. Polovini parova je bilo rečeno da se ljube češće nego obično, čak i ako je trebalo da odvoje vrijeme samo za poljubac. Nakon šest nedelja, parovi koji su se ljubili češće prijavili su niže nivoe stresa, viši nivo zadovoljstva u vezi i smanjenje nivoa holesterola.