Severova bolest nastaje uslijed ponavljanog stresa na petu tokom naglog rasta.
Nošenje sportskih cipela koje pružaju dobru potporu stopalu mogu da spriječe ponovni nastanak Severove bolesti.
Severova bolest (kalkanealni apofizitis) jedan je od najčešćih uzroka bolova u peti kod rastuće djece, posebno kod one koja su veoma fizički aktivna, a predstavlja zapaljenje ploče rasta u kalkaneusu – peti.
Severovu bolest uzrokuje ponavljani stres na petu. Najčešće se javlja tokom naglog rasta, kada se kosti, mišići, tetive i druge strukture brzo menjaju.
Djeca i adolescenti koji se bave atletikom, posebno trčanjem i skakanjem, imaju povećan rizik od ovog stanja. Ovaj problem mogu da dožive i manje aktivni adolescenti, posebno ako nose veoma ravne cipele.
U većini slučajeva Severova bolest, jednostavne mjere kao što su odmor, ljekovi bez recepta i promjena obuće će ublažiti bol i omogućiti povratak svakodnevnim aktivnostima. Pored toga, istezanje mišića lista može da pomogne u smanjenju stresa na peti.
Ploča rasta
Kosti djece i adolescenata poseduju posebnu oblast u kojoj kost raste – ploča rasta, oblast hrskavice koja se nalazi blizu krajeva kostiju. Kada je dijete potpuno odraslo, ploče za rast se zatvaraju i zamenjuje ih čvrsta kost. Dok se to ne dogodi, ploče rasta su slabije od obližnjih tetiva i ligamenata i podložne su traumi.
Severova bolest utiče na deo ploče rasta na zadnjoj strani pete. Ovo područje rasta služi kao tačka vezivanja za Ahilovu tetivu, koja povezuje mišiće potkolenice na zadnjem dijelu noge sa petnom kosti.
Ponavljajući stres od trčanja, skakanja i drugih aktivnosti sa velikim uticajem može da izazove bol i upalu u ovoj oblasti rasta pete. Ovo područje dodatno može da iritira dodatni stres zbog povlačenja Ahilove tetive na mjestu pričvršćivanja.
Simptomi Severove bolesti
Bolne simptome često izazivaju trčanje, skakanje i druge aktivnosti vezane za sport. U nekim slučajevima, obe pete imaju simptome, iako u jednoj peti mogu da budu intenzivniji u odnosu na drugu.
Simptomi su:
Bol u peti i osetljivost ispod pete
Blagi otok na peti
Dijagnostikovanje Severove bolesti
Tokom pregleda, ljekar će temeljno pregledati stopalo i skočni zglob da bi utvrdio uzrok bola, a pregled podrazumjeva i pritisak na petnu kost, dnu kosti i na bočnim stranama, što bi trebalo da bude nežno ili bolno za dijete.
Može i da zatraži od djeteta da hoda, trči, skače ili hoda na petama kako bi video da li pokreti izazivaju bolne simptome.
Liječenje Severove bolesti
Liječenje Severove bolesti se fokusira na smanjenje bola i otoka. Ovo obično zahtjeva ograničavanje aktivnosti vježbanja sve dok dijetetu se bol ne povuče.
U nekim slučajevima je potreban odmor od aktivnosti nekoliko mjeseci, nakon čega sledi program kondicioniranja snage. Međutim, ako dijete nema jake bolove i ne šepa, može da nastavi da se bavi sportom.
Ljekar može da savetuje i:
Jastučiće za pete – jastuci za pete, koji se stavljaju u sportske cipele mogu pomoći u apsorpciji udara i ublažavanju stresa na petu i skočni zglob.
Nošenje cipela sa blago povišenom petom – podizanje pete može da ublaži pritisak na ploču za rast.
Nesteroidne antiinflamatorne ljekove (NSAID) – mogu pomoći u smanjenju bolova i otoka.
Vježbe – kao što je istezanje pete, mogu pomoći u istezanju mišića lista i jačanju mišića nogu kada se bol smanji
U slučajevima kada je bol toliko jaka da ometa hodanje, možda će biti potrebna „čizma za hodanje“ da bi se stopalo imobilizovalo dok se ne oporavi.
Severova bolest može da se ponovi
Nije isključeno da se Severova bolest ponovi, a to se obično dešava kada dete ponovo poveća sportske aktivnosti. Nošenje sportskih cipela koje pružaju dobru potporu stopalu i peti, mogu da spriječe ponavljanje Severove bolesti, a neće se vratiti kada dijete potpuno odraste i kada ploča rasta u peti sazre u čvrstu kost.