Osim sportske opreme koja uključuje udobnu i prikladnu opremu, prije trčanja pažnju valja obratiti i na namirnice koje se konzumiraju neposredno prije takvog oblika treninga.
Dijetetičar Lon Ben-Asher , za Pure Wow je otkrio najbolje namirnice koje valja konzumirati prije trčanja, ali i one koje bi valjalo izbjeći.
1. Zobene pahuljice
Prema Ben-Asheru, zobene su pahuljice izvrstan izvor sporo otpuštajućih ugljinohidrata koji osiguravaju trajnu energiju.
2. Kvinoja
Ova omiljena žitarica ne sadrži gluten i jedan je od rijetkih biljnih izvora cjelovitih proteina. Ben-Asher kaže da osigurava ravnotežu ugljinohidrata i proteina za podršku mišićima i kao dugoročno “gorivo” za organizam.
3. Tjestenina od cjelovitog zrna pšenice
Čuli ste za maratonce koji veče prije utrke konzumiraju tjesteninu? Naime, tjestenina od cjelovitog zrna pšenice, prema Ben-Asheru, pruža kombinaciju proteina i složenih ugljinohidrata koji daju energiju i sprječavaju umor promičući metaboličku ravnotežu.
4. Slatki krompir
“Bogat je hranjivim tvarima i hidratizira, a sastoji se od složenih ugljinohidrata koji se sporo otpuštaju, kalija za ravnotežu elektrolita i vitamina A”, objašnjava Ben-Asher.
5. Smeđa riža
Ova je namirnica dobra za kontinuirano oslobađanje energije bez naglih oscilacija.
Kada tačno jesti?
Vrijeme zavisi o tome idete li na kraće ili duže trčanje.
„Za dugo trčanje, uravnotežen obrok s visokim udjelom složenih ugljinohidrata, umjerenim udjelom proteina i niskim udjelom masti trebao bi se konzumirati otprilike dva do tri sata prije trčanja da bi se omogućila pravilna probava i optimalno gorivo”, kaže Ben-Asher.
“Za kratko trčanje, trebali biste konzumirati više manjeg obroka ili međuobroka, s više jednostavnih ugljikohidrata za podršku brze energije unutar 30 do 60 minuta prije” , dodaje.
Koju hranu ne biste trebali jesti prije trčanja?
Među namirnicama koje Ben-Asher preporučuje izbjegavanje prije trčanja su burgeri za koje kaže da mogu dovesti do tromosti jer se duže probavljaju zbog visokog udjela masti.
Savjetuje izbjegavanje peciva jer uzrokuju nagli porast i pad energije zbog metaboličke neravnoteže, sireva jer se sporo probavljaju i mogu dovesti do smanjene nivo energije te ljutog umaka zbog izazivanja gastrointestinalnih smetnji i može doprinijeti nadutosti, povećanim plinovima ili probavnom stresu zbog visokog sadržaja vlakana tokom trčanja.