Naučnici upozoravaju: USAMLJENOST može da STVORI NOĆNE MORE

Naučnici upozoravaju: USAMLJENOST može da STVORI NOĆNE MORE

Biti usamljen ne povezuje se samo sa fizičkim i psihičkim problemima tokom budnog doba dana.

Novo istraživanje američkih naučnika povezuje osećanje usamljenosti sa noćnim morama čak i kada čvrsto spavamo.

Stručnjaci su utvrdili da se učestalost, kao i intenzitet, noćnih mora može povećati kada su ljudi usamljeni i potencijalno može dovesti do dodatnog stresa zbog manjka snažnih društvenih veza.

„Karakteristika uznemirenog sna koju istraživači počinju da ispituju u vezi sa usamljenošću je učestalost i intenzitet noćnih mora, koje su često živopisni i zastrašujući snovi i prekidaju okrepljujući san“ , navodi se u objavljenoj studiji, prenosi RTS.

Tim je prvo reanalizirao podatke od prethodne studije koja je proučavala manjak privrženosti. U studiji je učestvovalo 827 odraslih osoba i utvrđena je veza između usamljenosti i frekvencije noćnih mora.

Naredni korak je bilo prikupljanje svežih podataka od 782 odrasle osobe koje su odgovarale na upitnik o svojim osjećanjima usamljenosti i stresa i bilo kakvih noćnih mora koje su iskusile. Utvrdili su da je usamljenost uticala na intenzitet noćnih mora, kao i učestalost loših snova.

Iako ovo ne pokazuje direktan uzrok i efekat, istraživači sugerišu da je to povezano sa evolutivnom teorijom usamljenosti, da su noćne more znak upozorenja da tijelu nedostaje esencijalni resurs – društvena povezanost i podrška.

„Odnosi među ljudima su u srži ljudskih potreba. Kada se potreba za snažnim odnosima ne zadovolji, oni pate fizički, mentalno i društveno. Kao što glad ili umor znače da niste uneli dovoljno kalorija ili se odmarali, tako je stanje usamljenosti evoluiralo da uzbuni pojedince da njihove potrebe za vezom sa drugim ljudima nisu ispunjene“ , navodi Kolin Hese, komunikolog sa Univerziteta u Oregonu.

Na neki način smo evoluirali da smo pod stresom, budniji i više promišljamo kada smo usamljeni. Takve promjene nas teraju da pronađemo drugarstvo i veze, ali mogu i da umore tijelo i pokrenu noćne more.

Naučni tim sada planira dalje studije kako bi procijenio da li usamljenost utiče i na sadržaj noćnih mora i koji je najbolji način liječenja usamljenosti u smislu osiguravanja što boljeg sna.

„Kvalitetan okrepljujući san je ključan za kognitivno funkcionisanje, regulaciju raspoloženja, metabolizam i mnoge druge aspekte opšteg blagostanja“ , ističe Hese.