Istraživači koji objavljuju u časopisu Nature Human Behavior , pogledali su koliko su različite (asimetrične) leva i desna strana mozga beba u smislu njihovog oblika i obrazaca moždane aktivnosti kako bi uspostavili merilo za buduća istraživanja kako bi se istražilo kako se asimetrije odnose na poremećaje mozga.
Prethodna istraživanja su pokazala da ljudi sa i bez mentalnog zdravlja imaju različite asimetrije mozga. Postoji ograničeno razumevanje o tome koliko je asimetričan mozak beba pri rođenju, a pošto se bebe ponašaju drugačije od odraslih i ne mogu da obavljaju zadatke tokom MR skeniranja, ova studija je imala za cilj da razume koliko je asimetričan mozak pri rođenju, ako uopšte.
Za ovu studiju, istraživači su istraživali asimetrije kod 442 zdrave donošene bebe (novorođenčadi u prvom mesecu nakon rođenja) koristeći MRI slike koje su pokazale funkciju i strukturu mozga, iz projekta Developing Human Connectome Project. Ove razlike su upoređene sa sličnim obrascima uzetim od 103 nedonoščadi skeniranih u istom uzrastu, kao i 1.110 zdravih mladih odraslih osoba iz projekta Human Connectome.
Ova studija je otkrila prisustvo mnogih asimetrija mozga u oblastima odgovornim za zadatke jezika i vida kao što je prepoznavanje lica. Štaviše, otkrili smo da su asimetrije mozga kod beba rođenih ranije bile iste kao kod beba rođenih na vreme. Ovo je značajno, jer rano rođenje utiče na skoro sve druge aspekte razvoja mozga osim na asimetriju mozga, rekao je dr Logan Vilijams. student sa Fakulteta za biomedicinsko inženjerstvo i slikovne nauke.
Dodao je: „Naši nalazi sugerišu da su asimetrije mozga čvrsto povezane i veoma važne za budući razvoj mozga.“
Studija je otkrila da je mozak novorođenčadi veoma asimetričan i pokazuje slične obrasce kao kod odraslih. Ovaj nalaz će služiti kao osnova za buduće studije koje istražuju simetriju mozga i omogućavaju naučnicima da tumače studije u kojima istražuju promene asimetrije mozga u odnosu na određena zdravstvena stanja.