Mikroplastika pronađena u ljudskim vijenama

Mikroplastika pronađena u ljudskim vijenama

Mikroplastika je prvi put pronađena u tkivu ljudskih vijena, otkrio je prošle nedelje tim istraživača sa Univerziteta Hal. Pet različitih tipova mikroplastike otkriveno je u uzorcima uzetim iz vena safene (noge) pacijenata koji su bili podvrgnuti operaciji srčane bajpasa.

„Bili smo iznenađeni što smo ih pronašli“, rekla je profesorka Džinet Ročel u saopštenju za javnost koje je propratilo publikaciju lista u časopisu PLoS One. „Već znamo da je mikroplastika u krvi… ali nije bilo jasno da li mogu da pređu krvne sudove u vaskularno tkivo i ovaj rad bi sugerisao da mogu da urade upravo to.

Istraživači sa sedištem u Velikoj Britaniji pronašli su prosečnu koncentraciju od 15 čestica plastike po gramu venskog tkiva, slične ili više od nivoa pronađenih u tkivu pluća i debelog creva, ali su primetili da su oblik i vrste plastike pronađene u vaskularnom tkivu značajno razlikuje od drugih tipova tkiva.

„Ove prve analize ljudskog tkiva sugerišu da distribucija preovlađujućih tipova mikroplastike može biti specifična za tkivo“, primetio je Ročel.

Najčešći tipovi plastike pronađeni u uzorcima uključuju alkidnu smolu, koja se nalazi u sintetičkim bojama i lakovima; polivinil acetat, lepak koji se koristi za pakovanje hrane i transport; najlon, i EVOH-EVA, koji se koristi za pakovanje hrane i vodonepropusnu laminaciju.

Dok je Ročel naglasila da „još ne znamo implikacije ovoga na ljudsko zdravlje“, ona je priznala da se pokazalo da mikroplastika izaziva „upalu i reakcije na stres“ u laboratorijskim uslovima.

Koautor, profesor Mahmud Lubani, dodao je da prisustvo mikroplastike može doprineti neuspehu operacije bajpasa koronarne arterije koja uključuje transplantate iz vena safene, sugerišući da zagađivači „mogu igrati ulogu u oštećenju unutrašnjeg dela vene što dovodi do toga da ona postane blokiran tokom vremena.” Uklanjanje mikroplastike je bilo moguće, rekao je on u saopštenju za javnost.

Tim je ranije otkrio sveprisutne zagađivače u krvi i plućnom tkivu, kao i u hirurškim operacionim salama. Prema nekim procenama, 15 tona plastičnog otpada uđe u Zemljine okeane svakog minuta, razgrađujući se na manje čestice i ulazeći u tijelo kroz lanac ishrane i kroz vazduh koji ljudi udišu.