Možemo li i dalje koristiti onu od prošlog ljeta?
Kreme za sunčanje i losioni za tijelo neophodni su svakom tipu kože ljeti. Štite našu kožu od opeklina i prekomjernog izlaganja UVA i UVB zrakama.
Osim što zaštitnim faktorom produžujemo vrijeme prirodne zaštite od UV vazduha, sprječavamo rak kože i štitimo najveći organ našeg tijela.
Ali osim dovoljnog faktora zaštite od sunca (SPF), redovno se pitamo: koliko dugo traju kreme, sprejevi, losioni za sunčanje i ostali proizvodi za zaštitu od sunca?
Koliko dugo traje krema za sunčanje?
Kako bi najbolje iskoristili proizvod, treba se oslanjati na oznake na bočicama koje pružaju bitne informacije. Na primjer, “Najbolje upotrijebiti do datuma”: na mnogim bočicama, kremama i tubama za zaštitu od sunca otisnut je datum najbolje do, sličan onom na hrani.
Prema proizvođaču, neotvorena krema za sunčanje nudi pouzdanu zaštitu i zajamčeni zaštitni učinak do ovog datuma. Može se pretpostaviti da sve neotvorene kreme za sunčanje imaju rok trajanja od 30 mjeseci od trenutka kupnje.
Takođe obratite pažnju na simbol staklenke.
Ako na kremi za sunčanje niste pronašli rok trajanja, postoji drugi način da provjerite rok trajanja – potražite malu staklenku. Ovaj simbol označava koliko dugo možete sigurno koristiti kremu za sunčanje nakon prve uporabe i otvaranja. “12M” znači 12 mjeseci.
Krema za sunčanje je istekla: kada UV zaštita nestaje?
Ako je vašoj kremi za sunčanje istekao rok trajanja, ne morate je odmah baciti jer kreme za sunčanje i dalje pružaju zaštitu. Međutim, proizvođači jamče 100% zaštitu samo do isteka roka trajanja. Što se događa nakon toga? Zaštita se s vremenom može smanjiti.
To je zbog kisika koji ulazi u kremu za sunčanje i mijenja učinkovitost sastojaka.
Međutim, savjetuje se oprez pri korištenju sredstava za zaštitu od sunca koja sadrže sastojak i formulaciju s oktokrilenom.
Oktokrilen može stvoriti kancerogene materije ako se čuva duže vrijeme. ALI, , ako koristite zaštitu od sunca iz prirodne kozmetike, taj rizik ne postoji.