Uzimanje vitamina i suplemenata postalo je dio svakodnevnice mnogih ljudi, ali da bi oni zaista pružili svoje maksimalne benefite, važno je znati kada ih uzimati. Stručnjaci su analizirali optimalna doba dana za unos najčešćih vitamina i minerala kako bi se postigla bolja apsorpcija i efikasnost.
Vitamin B12 i kompleks B vitamina
Vitamini B12, B kompleks, vitamin C, kolagen, inozitol i probiotici treba da se uzimaju rano ujutru na prazan stomak. Mogu se konzumirati u napitku, što omogućava bolju apsorpciju i brži početak delovanja.
Vitamin D
Za vitamin D, koji je ključan za imunitet i zdravlje kostiju, preporučuje se unos uz obrok, ali rano u toku dana.
To obezbeđuje maksimalnu apsorpciju i sprečava eventualne smetnje sa spavanjem, koje mogu nastati kod kasnog unosa.
Omega-3 masne kisjeline
Omega-3 suplementi, važni za zdravlje srca i mozga, mogu se uzimati bilo kada, ali uz hranu, jer masnoće iz obroka pomažu u njihovoj apsorpciji.
Cink
Cink se može uzimati u bilo koje doba dana, ali je važno da se uzima sa hranom kako bi se izbjegla iritacija želuca. Preporučuje se redovan dnevni unos ovog minerala.
Magnezijum
Poznat po svojoj ulozi u opuštanju mišića i smirivanju nervnog sistema, magnezijum je najbolje uzimati uveče, jer pomaže u relaksaciji tijela pred spavanje. Takođe, preporučuje se unos vitamina B6 istog dana kako bi se pojačala apsorpcija.
Gvožđe
Gvožđe se najbolje apsorbuje između obroka, ali ako izaziva nelagodnost, može se uzimati sa hranom. Važno je pratiti reakcije organizma kako bi se prilagodilo vrijeme unosa.
Theanine, L-Tirozin i L-Glutamin
Ovi suplementi, koji se koriste za mentalni fokus i oporavak mišića, mogu se uzimati ujutru i prije spavanja. L-glutamin je posebno koristan nakon fizičke aktivnosti za brži oporavak.
Biljni suplementi
Biljni preparati poput berberina, cimeta, kurkume, ašvagande i čkalja mogu se rasporediti tokom cijelog dana u nekoliko doza kako bi organizam postepeno apsorbovao njihove aktivne komponente.
Pravilno tempiranje unosa vitamina i suplemenata ne samo da optimizuje njihovu efikasnost, već može poboljšati opšte zdravlje i energetski nivo.
Konsultacija sa ljekarom ili nutricionistom pomoći će vam da prilagodite unos svojim specifičnim potrebama.