Ali, šta je s njenim manje poznatim svojstvima? Nedavne studije su pokazale da konzumiranje čokolade može pružiti čitavo mnoštvo zdravstvenih koristi, od zdravlja srca do vitke linije.
Treba imati na umu da nisu ni sve čokolade iste, te se uglavnom preporučuju one koje sadrže 70 posto kakaa i više. U nastavku pročitajte zbog kojih pet iznenađujućih razloga trebate jesti više čokolade, te načine na koje ćete iskoristiti njene zdravstvene pogodnosti.
Poboljšava vid
Naučno je dokazano da konzumiranje tamne čokolade poboljšava vid. Istraživači su ustanovili da ona, u odnosu na bijelu čokoladu, poboljšava i prostornu memoriju. Trideset grama dnevno je sasvim dovoljno da postignete odlične rezultate.
Pomaže kod “upornog” kašlja
Istraživanja pokazuju da topli kakao najbolje utječe na uporni kašalj. Teobromin, derivat čokolade, bolje djeluje na kašalj od kodeina, najvjerovatnije zbog svog djejstva na pneumogastrični živac (živac lutalac) koji “povezuje” mozak sa želucem, srcem i drugim važnim organima. Na osnovu ovih istraživanja, nekolicina britanskih farmaceutskih firmi pokušava da pronađe sirup protiv kašlja koji neće biti baziran na kodeinu (koji može imati i neugodne nuspojave) već na čokoladi.
Štiti kožu
Flavonoli koji se nalaze u tamnoj čokoladi mogu zaštititi kožu od štetnog djelovanja UV zračenja. Kako smo naveli, nisu sve čokolade iste – birajte one u kojima šećer nije na prvom mjestu, odnosno kojima šećer nije glavni sastojak. Upravo šećer uništava zdravstvene prednosti moćnih antioksidanasa koji se nalaze u čokoladi. Preporučuje se da birate čokolade s maksimalnim sadržajem kakaa.
Zaustavlja proljev
Još odavno je poznato da čokolada može pomoći da se zaustavi proljev, a sada za to postoje i naučni dokazi. Flavonoidi koji se nalaze u čokoladi mogu spriječiti rad proteina CFTR, koji je odgovoran za pojavljivanje dodatne tekućine u crijevima, što se na kraju manifestuje proljevom.
Čokolada je dobra za srce
Britanska studija koja je provedena prošle godine pokazuje da čokolada smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja, i to za trećinu. Osim toga, druge studije pokazuju da ona može sniziti visok krvni pritisak, poboljšati zdravlje krvnih sudova i regulirati nivo šećera u krvi. Naravno, ne treba pretjerivati.