Kanalizacija se uliva u naše vodene tokove, flaširana voda sadrži mikroplastiku, a estrogen, izlazi iz naših slavina. Koju vodu je najbolje piti?
Podaci o kontaminaciji vode mogu biti alarmantni.
U Britaniji je 2023. godine otkriveno čak 11.853 slučaja prečišćene vode u Engleskoj i Velsu da sadrži potencijalno štetne višegodišnje hemikalije, one koje se nikada ne razgrađuju i sadrže poli i perfluorisane alkil supstance koje zagađuju vodu iz slavine, piše The Telegraph.
Postoji više od 4.700 vrsta ovih supstanci, a neke od njih mogu dovesti do zdravstvenih problema.
Pomislili biste da ćete tada lakše posegnuti za flaširanom, mineralnom ili izvorskom vodom. Ali novo istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Kolumbija pokazalo je da flaša vode može da sadrži četvrtinu miliona komada plastike. Naučnici su stvorili novu kategoriju pod nazivom nanoplastika koja se odnosi na zagađenje plastikom koje nastaje kada se mikroplastika razgrađuje.
„Ljudi daju sve od sebe da nas zaštite, ali mi smo kontaminirali stvari u većoj meri nego što smo zaista mislili“, kaže dr Dejvid Megson, viši predavač hemije i forenzike životne sredine na Univerzitetu Mančester Metropoliten.
Uz zabrinutost zbog kontaminacije vode, postavlja se pitanje: Koja je najbolja opcija – voda iz česme ili flaširana voda?
To je debata koju dr Megson stalno vodi sam sa sobom. „To je minsko polje“, kaže on i dodaje „morate biti oprezni da ne sprIJečite ljude da piju vodu“.
Da li treba da filtriramo vodu iz slavine?
Što se tiče filtriranja, to je pitanje ukusa i bezbJednosti.
Voda iz slavine obično ima zaostalu koncentraciju hlora u sebi kako bi se obezbIJedila bezbJednost. Iako će se količina smatrati bezbJednom, može uticati na ukus. Filtriranje može pomoći u tome.
Bokali sa filterima su uglavnom napravljeni od plastike i to je zabrinjavajuće. Iako sada postoje stakleni bokali, većina njih uvIJek ima neki filterski element koji propušta vodu kroz plastiku.
Ako odlučite da koristite plastični bokal sa filterom, dr Megson upozorava da ga nikada ne stavljate u mašinu za pranje sudova.
Da li je flaširana voda bolja za naše zdravlje?
Postoje tri različite vrste vode koje se mogu „flaširati“ prema Defra (Odeljenje UK za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja): prirodna mineralna voda, izvorska voda i flaširana voda za piće. Lokalne vlasti su odgovorne za regulisanje odakle voda dolazi.
Mineralna voda
To je voda koja je filtrirana kroz stene, koje je prirodno prečišćavaju dodavanjem minerala, a koja se zatim uzima direktno iz dubine zemlje bušenjem i punjenjem flaša na izvoru.
Međutim, uprkos percepciji da je mineralna voda netaknuta i nezagađena, dr Lojd kaže da je činjenica da je kontaminacija mineralne vode PFAS-om verovatno samo nepotvrđena.