Često ZANEMARENO POVRĆE koje bi češće TREBALO JESTI

Često ZANEMARENO POVRĆE koje bi češće TREBALO JESTI

Kelj, član porodice kupusa koju mnogi ne vole, poznat po karakterističnim tamnozelenim, naboranim listovima, ima nevjerovatnu nutritivnu vrednost koja ga čini jednom od najzdravijih namirnica na svijetu.

Dok nutricionisti neprestano tragaju za takozvanom ‘superhranom‘, kelj bi trebalo da bude što češće na dnevnom meniju zbog svojih prednosti.

Riznica zdravlja

Samo jedna šoljica kuvanog kelja sadrži impresivnu količinu vitamina K, više od 1.000 procenata dnevne preporučene vrijednosti. Ovaj vitamin je neophodan za zdravlje kostiju i pravilno zgrušavanje krvi.

Ali tu priča tek počinje – kelj je bogat vitaminom C, vitaminom A, manganom i bakrom, a sadrži i značajne količine vitamina B6, kalcijuma, kalijuma i magnezijuma.

Kelj je niskokalorična namirnica i sadrži samo 50 kalorija na 100 grama, što znači da ga mogu jesti i oni koji paze na težinu.

Naučna istraživanja pokazuju da kelj može igrati značajnu ulogu u prevenciji raznih bolesti.

Njegova visoka koncentracija antioksidanata, posebno kvercetina i kempferola, pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuje rizik od razvoja različitih vrsta raka.

Anti-inflamatorna svojstva kelja takođe ga čine odličnim saveznikom u borbi protiv hroničnih inflamatornih stanja.

Zanimljivo je da je kelj zapravo svojevrsna verzija kupusa koja je nastala u Belgiji u 18. vijeku, a potom se proširila po Evropi i svijetu.

Kako ga pripremiti

Može se pripremiti na brojne načine – od klasičnog kuvanja i dinstanja do pečenja. kelj ‘čips’, koji je postao popularna zdrava užina. Mladi listovi kelja su odlični u svježim salatama, dok se stariji listovi češće koriste u kuvanim jelima kao što su ukusni variva i supe.

Prilikom kupovine kelja birajte svježe, čvrste listove tamnozelene boje i bez žutih ili braon pega. Kelj je najbolje čuvati u frižideru, neopran i neisječen, umotan u papirni ubrus.

Ako želite da ga zamrznete, kratko ga blanširajte, ohladite i stavite u zamrzivač.

Možete ga jesti sirovog ili ga nakratko kuvati na pari. Tako će svi listovi zadržati svoje vitamine i izgubiti gorak ukus koji se nekima ne sviđa.

Salatu se može napraviti i od sirovog kelja, a kod nas se najčešće pravi kuvana, kao čorba, ili se stavlja u musaku.

Njegova pristupačnost, nutritivna vrednost i kulinarska svestranost čine ga idealnim izborom za sve koji žele da poboljšaju svoje navike u ishrani, prenosi Tportal.hr.

Bilo da ga jedete sirovog, kuvanog ili u ukusnim smutijima, kelj je nesumnjivo jedna od najzdravijih namirnica koje možete uključiti u svoju ishranu.