Ako ste ZAVISNI OD ŽVAKA, onda će vas ovo NOVO OTKRIĆE zabrinuti!

Ako ste ZAVISNI OD ŽVAKA, onda će vas ovo NOVO OTKRIĆE zabrinuti!

Nevjerovatno je da prosečan potrošač žvakaćih guma nesvesno može progutati ekvivalent 15 kreditnih kartica plastike svake godine

Ako ste ljubitelj žvakaćih guma, onda će vas novo istraživanje neprijatno iznenaditi. Naučnici su otkrili povezanost između žvakaćih guma i raka, tačnije mikroplastike koju žvakanjem možemo unijeti u organizam. Nevjerovatno je da prosJečan potrošač žvakaćih guma nesvJesno može progutati ekvivalent 15 kreditnih kartica plastike svake godine, prenosi UNILAD.

Iako još nije konačno potvrđeno, vjeruje se da mikroplastika podstiče razvoj raka. Postoje stotine studija koje sugerišu da bi to mogao biti slučaj, ali nijedna ne dokazuje nedvosmisleno da je mikroplastika uzrok. Međutim, nedavno su istraživači iz Kalifornije zaključili da je izloženost mikroplastici „sumnjivo“ povezana s povećanjem slučajeva raka debelog crijeva, pa čak i pluća.

Sada, studija pod nazivom Chewing gums: Unintended sources of ingested microplastics in humans (Žvakaće gume: NenamJerni izvori unosa mikroplastike kod ljudi) navodi da žvakaće gume oslobađaju mikroplastiku.

Žvakaće gume se uglavnom sastoje od tri sastojka: zaslađivača, aroma i, naravno, gumene baze koju svi prepoznajemo – polimera, istog materijala koji se koristi u proizvodnji plastičnih predmeta, poput kesa za đubre, te gumenih predmeta, kao što su automobilske gume. „Naš cilj nije nikoga da uplašimo“, objašnjava glavni istraživač studije, profesor inženjerstva Sanžaj Mohanti sa Univerziteta Kalifornija u Los Anđelesu (UCLA). „Naučnici još ne znaju da li je mikroplastika štetna za ljude ili ne. Ne postoje testiranja na ljudima. Ali znamo da smo svakodnevno izloženi plastici, i to smo želeli da istražimo u ovoj studiji.“

Sažetak istraživanja njegovog tima otkrio je šta bi ljubitelji žvakaćih guma trebalo da učine kako bi smanjili potencijalni rizik od razvoja raka. „Rezultati pokazuju da svaki gram žvakaće gume može osloboditi do 637 čestica mikroplastike, pri čemu se 94 posto oslobađa u prvih osam minuta žvakanja“, stoji u djelu izvještaja. Dakle, ako želite da nastavite da žvaćete žvakaće gume, možda bi trebalo da ih duže žvaćete, umesto da ih zamenite čim im nestane ukus.

„Zanimljivo je da sintetičke žvakaće gume oslobađaju sličnu količinu mikroplastike kao i prirodne, biljne gume“, nastavlja studija. Takođe se navodi da su neke mikroplastike mogle ostati neotkrivene zbog ograničenja istraživačke opreme. „Ova otkrića sugerišu da žvakanje guma može dovesti do direktnog unosa mikroplastike, potencijalno predstavljajući zdravstveni rizik. Plastika koja se oslobađa u pljuvačku čini samo mali dio plastike sadržane u žvakaćoj gumi. Zato budite odgovorni prema životnoj sredini – nemojte je samo bacati napolje ili lepiti na zidove za žvake“, zaključuje se u studiji.