Ako se zidovi koje čistite mogu oprati, prvo ih očistite mješavinom tople vode i blagoga sapuna ili deterdženta. Uzmite mekani sunđer, nakvasite ga u ovoj smjesi i nježno utrljajte na mrlju. Nakon čišćenja, obrišite zid čistom krpom natopljenom vodom kako biste uklonili ostatke sapuna, a potom ga osušite suvom krpom.Ako ova metoda ne donese željeni rezultat, možete probati s mješavinom amonijaka i vode (jedna kašičica amonijaka na litar vode) i ponoviti postupak.
Za bijele zidove preporučuje se korištenje neutralnog sapuna za izbjeljivanje, koji je efikasniji u uklanjanju tvrdokornih mrlja. No, budite oprezni – izbjeljivač može oštetiti obojene zidove, pa ga primjenjujte isključivo na bijelim površinama.
Ako mrlju od ulja niste odmah očistili, postoji nekoliko trikova koji mogu pomoći. Jedan od njih je stavljanje papira na mrlju i korištenje fena za kosu ili pegle za veš kako bi se ulje upilo. Ipak, važno je da često mijenjate papir jer će brzo izgorjeti.
Još jedan efikasan način uklanjanja masnih mrlja je korištenje smjese boraksa i sapuna za suđe. Pomiješajte po jednu kašičicu boraksa i sapuna za suđe sa dva litra tople vode, dobro promiješajte i nanesite na sunđer. Ovom smjesom nježno istrljajte mrlju, a zatim je obrišite čistom, vlažnom krpom.
Lak za kosu, osim što je namijenjen za kosu, može biti koristan i za čišćenje masnih mrlja sa zidova. Jednostavno poprskajte mrlju lakom za kosu, a zatim je prebrišite suvom krpom.
Kukuruzni skrob može takođe pomoći u uklanjanju masnih mrlja. Pomiješajte ga s malo vode i nanesite smjesu na mrlju. Ostavite da djeluje neko vrijeme kako bi upio masnoću, a zatim je uklonite vlažnom krpom.
Alkoholno sirće je još jedan prirodni saveznik u borbi protiv mrlja od ulja. Pomiješajte ga s vodom i istrljajte masne mrlje. Nakon što mrlja nestane, obrišite zid suhom krpom i ostavite da se osuši. Ovi proizvodi često daju brze i efikasne rezultate, posebno na tvrdokornim mrljama.