Trikovi za duže čuvanje hrane u  teglama –  Evo kako da ostane SVJEŽA

Trikovi za duže čuvanje hrane u teglama – Evo kako da ostane SVJEŽA

Teško je da hranu u teglama držimo svežom koliko god je to moguće. Nakon što se tegla otvori, u nju ulazi kiseonik, a hrana je izložena svim elementima u kuhinji, što je čini podložnijom kvarenju.

Dok većina ljudi čuva hranu tako što jednostavno odlaže otvorene tegle u frižider, postoji nekonvencionalan trik koji predlaže alternativni način da se sprIJeči kvarenje hrane: okretanje tegli naopako.

Ideja koja stoji iza ovog trika je da je spremanjem tegle naopako hrana manje izložena vazduhu, što može usporiti rast plesni i bakterija. Iako neće nužno hranu učiniti „svežijom“, može pomoći u produženju roka trajanja određene hrane u teglama sprečavajući kvarenje na duži period. Metoda dJeluje tako da ograničava kontakt između hrane i vazduha na vrhu tegle, gde je najveća vJerovatnoća stvaranja plesni.

Trejsi Raterford, urednica na taste.com.au, sama je isprobala ovaj trik. PodJelila je svoje iskustvo s paradajz pastom, rekavši: „Ja okrenem teglu naopako i nJežno udarim njom o dasku za sJečenje kako bi pasta pala na vrh jer zapravo nije tečna“.

Ova jednostavna tehnika, napominje ona, pomaže da se uspori razvoj plesni, što je čest problem s paradajz pastom u teglama. Trik je prvi put primećen na sada zatvorenoj Fejsbuk stranici prIJe nekoliko godina, ali je od tada ostao popularan savJet za sladokusce.

Gurmanka Alison Adams takođe je podJelila svoje iskustvo, rekavši: „Ja svoju paradajz pastu uvJek spremam naopako. Ne samo da sprečava stvaranje plesni, već takođe znači da kada je sos pri kraju ne posežete unutra da grebete dno“.

Čini se da ovaj trik posebno dobro funkcioniše s gušćim proizvodima, poput paradajz paste i šalše. Okretanjem tegle naopako, gravitacija pomaže da se sadržaj smJesti na vrh, a to smanjuje mogućnost da se bakterije zadrže na izloženim područjima. Iako ovaj trik ne zaustavlja rast plesni u potpunosti, svakako ga može usporiti, što je korisno za sprečavanje bacanja hrane.

Keti Moir, viša savJetnica za mikrobiologiju hrane u CSIRO Agriculture and Food, objasnila je da okretanje tegli naopako ne održava hranu nužno svJežijom, ali usporava rast štetnih bakterija na neko vrijeme.

Foto: Ilustracija/ Pixabay

Rekla je: „Okretanjem tegle naopako, ona površina na kojoj je možda sletela buđ kada ste otvorili teglu sada je zgnječena o poklopac bez puno vazduha, pa će joj biti teže da raste“.

Smanjenje izloženosti vazduhu ključni je faktor koji pomaže da se odloži kvarenje. Međutim, takođe je primetila da neke bakterije i dalje mogu da rastu, čak i bez vazduha, tako da trik nije savršeno rJešenje.

Takođe je istakla da se komercijalno prerađena hrana, poput sosa za testeninu i drugih proizvoda u teglama, zatvara tokom proizvodnje kako bi se sprIJečio ulazak mikroorganizama. Međutim, nakon otvaranja hrana je izložena okolini i mikrobima koji su prisutni u vašoj kuhinji. Ključ za usporavanje kvarenja, kaže ona, je smanjiti vrIJeme za koje tegle ostaju otvorene i uvJek koristiti čistu kašiku kada vadite sadržaj.

Ako čuvanje tegli naopačke možda nije čudesno rJešenje za sprečavanje kvarenja, svakako može pomoći u smanjenju brzine stvaranja plesni i bakterija. Ograničavajući izloženost vazduhu i čuvajući hranu čvršće zatvorenom, ovaj trik omogućava jednostavan način produženja roka trajanja vaših soseva.

Samo pazite da to kombinujate s drugim najboljim postupcima, kao što je spremanje otvorenih tegli u frižider i korišćenje čistog pribora kako biste smanjili rizik od kontaminacije. Ova tehnika može biti praktičan alat u vašoj kuhinji za smanjenje otpada i dobijanje više od hrane u teglama.